Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır sağlık çalışanlarını Çin aşısı ile aşılamaya başladı

Mısır sağlık çalışanlarını Çin aşısı ile aşılamaya başladı

Pazartesi, 25 Ocak, 2021 - 10:45
Mısır İsmailiye'de ilk dozu Sağlık Bakanı huzurunda alan bir doktor (Mısır Sağlık Bakanlığı) 

Mısır hükümeti, ülkedeki ilk Kovid-19 vakasının tespit edilmesinden yaklaşık 10 ay sonra dün (Pazar) sağlık çalışanlarını daha önce klinik denemelerine katıldığı Çin Sinopharm aşısıyla aşılamaya başladı. Ayrıca Mısır, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşıdan 20 milyon doz almaya hazırlanıyor.

Mısır Sağlık Bakanı Hale Zayid dün yaptığı açıklamada, “Sinopharm aşısının ilk olarak Kovid-19 karantina hastaneleri ve virüs tespiti yapılan hastanelerdeki sağlıkçılara yapılacağını, ilk dozun ülkenin kuzeydoğusundaki İsmailiye kentinde Ebu Halife karantina hastanesindeki sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandığını” duyurdu. Bakan Zayid, düzenlediği basın toplantısında, "Aşılar güvenli ve etkinliğini kanıtlayan tüm analizlerden geçti. Çalışmalar aşının etkinliğini yüzde 86 oranında kanıtladı ve antikor üretmedeki başarısının 99'a ulaştığını gösterdi. Ayrıca orta ve ağır vaka seviyesine ulaşmayı engellemede yüzde 100 etkili oldu” dedi.

Mısır’daki sağlık yetkilileri, aşı olmaya uygun olan 18 yaşından büyük olan grupları belirlediler. Çocuklara ve hamile kadınlara Kovid-19 aşısının uygulanmayacağını duyurdular.

Mısır hükümeti aşılamalar için valiliklerde 36'dan fazla merkez tahsis etti. Aşılamaların aşamalı olarak önce Kovid-19 karantina hastaneleri ve virüs tespiti yapılan hastanelerdeki sağlıkçılara, yaşlılara, kronik hastalara ve son olarak diğer gruplara yapılacağı belirtildi.

Bakan Zayid açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Üretilen Kovid-19 aşılarının 3 ila 6 aylık bir süre boyunca etkili olduğu kanıtlandı. Aşının alınması, ihtiyati tedbirlere uymanın yerini tutmayacak. Koronavirüs aşıları, ilk olarak karantina hastanelerinde sağlık ekipleri için başlayacak. Ardından bunu, koronavirüs hastalarının tespiti için tarama işlemlerini yürüten Mısır’daki 380 tane bulaşıcı hastalıklar ve göğüs hastaneleri takip edecek.”


Mısır 40 karantina hastanesi belirledi

Mısır, farklı valiliklerde 40 karantina hastanesini belirledi ve Sağlık Bakanlığı, karantina hastanelerindeki sağlık personelinin Kovid-19 aşısı yaptırmak için kayıt işlemlerinin, gönüllü ve ücretsiz olarak aşılanmak isteyenler olmak üzere hastanelerde dahili kayıt yoluyla yapıldığını duyurdu.

Sağlık personeli dışındaki vatandaşlarla ilgili olarak Bakan Zayid, “Kronik hastalıkları, tümör, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı ve tansiyonu olanlar da dahil olmak üzere Kovid-19’a yakalanma riski en yüksek olan gruplar, online olarak kayıt olduktan sonra aşılamada önceliğe sahip olacak” dedi.

Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı geçen hafta 140 milyon Mısır cüneyhinden (1 dolar 15,7 cüneyh) fazla bir maliyetle kurulan, 8 buz odası, 27 soğutma odası ve 30 kuru depo içeren ve 10 bin metrekareden fazla bir alanda yer alan Serum ve Aşı Ulusal Kompleksi’nin açılışını yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya