Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Dışişleri Bakanlığı Mescid-i Aksa'nın hedef alınmasını kınadı

Filistin Dışişleri Bakanlığı Mescid-i Aksa'nın hedef alınmasını kınadı

Pazartesi, 25 Ocak, 2021 - 12:00
Mescid-i Aksa avlusunda gezen biri (Reuters)

İsrail güçleri, Mescid-i Aksa’nın sınırları içinde yer alan Kubbetu's Sahra Camisi'ne baskın düzenleyerek, ibadethanedeki mermer ve iç sütunların restorasyon çalışmalarını engelledi.

Mescid-i Aksa İmar Dairesi Müdürü Mühendis Bessam el-Hallak konuyla alakalı yaptığı açıklamada, "İşgal güçleri Kubbetu’s Sahra Camii’sine baskın düzenledi ve işçilerin restorasyon çalışmalarını tamamlamasını engelledi. İşçileri çalışmalara devam etmeleri halinde gözaltına almakla tehdit etti” dedi.

Hallak açıklamasında, “Aynı şekilde bir gün önce Mescid-i Aksa'daki İmar Dairesi’nin Mervani Camii’ndeki bakım ve restorasyon çalışmalarını engelledi. İslami Vakıflar Dairesi’ne bağlı İmar Dairesi personeli çalışmayı bitirmek üzereydi” ifadelerini kullandı. 

İşgal yetkilileri yıllardır Mescid-i Aksa'da çeşitli projelere ve gerekli onarım ve bakım çalışmalarına engel olarak İmar Dairesi personelinin yaptığı çalışmalara müdahale etti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı söz konusu saldırıyı kınayarak şu ifadeleri kullandı:

"İsrail işgal güçleri Kubbet-üs Sahra Camii’sine baskın düzenleyerek restorasyon çalışmalarının tamamlanmasını engelledi ve işçileri gözaltına almakla tehdit etti. Baskın, Mervani Camisi'ndeki periyodik bakım çalışmalarının engellenmesinden 24 saat sonra gerçekleşti.”

 
Filistin Dışişleri Bakanlığı, işgal güçlerinin saldırısını kınadı

Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa ve çevresinin zamansal olarak bölündükten sonra mekansal olarak da bölünmesini sürdürmek amacıyla işgal güçlerinin açık ve artan söz konusu saldırısını kınadı. Bakanlık, baskınların Arap ve Müslümanların duygularını provoke ettiğini belirttiği açıklamada, işgal hükümetini camiye yönelik sürekli saldırıların tam ve doğrudan sorumlusu olmakla suçladı. Ayrıca işgal hükümetini, planlanan temeli inşa etmeye hazırlanırken Mescid-i Aksa'yı ve avlularını hedef almaya devam etmesi halinde bu dikkate değer tırmanışın sonuçları konusunda uyardı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, "Mescid-i Aksa'nın karşı karşıya olduğu durumun, bölgeyi dini çatışma alanına sürüklemeye yönelik resmi bir İsrail çağrısı olduğunu” belirtti. Bakanlık ayrıca, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) başta olmak üzere uluslararası kurumlara "Kudüs'te Müslüman ve Hristiyanlara ait kutsal mekanlara yönelik saldırılar karşısındaki sorumluluklarını yerine getirmeleri" çağrısında bulundu.

Mescid-i Aksa'yı bölme ve yıkma planlarından korumak için hızlı eylem çağrısında bulunan Bakanlık, Ürdün Dışişleri ve Yabancılar Bakanlığı ile temas ve koordinasyon içinde olduklarını vurgulayarak, başta Mescid-i Aksa olmak üzere  kutsal yerler için koruma sağlamayı amaçlayan siyasi, diplomatik ve uluslararası hukuk hareketini harekete geçirmeyi hedeflediklerini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya