Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da yüksek fiyatlar ve güvenlik krizine karşı protestolar

Sudan’da yüksek fiyatlar ve güvenlik krizine karşı protestolar

Gençler başkentin mahallelerinde yolları kapatarak lastikleri yakıyor
Pazartesi, 25 Ocak, 2021 - 16:15
Güvenlik görevlileri dün Hartum'da protestocular tarafından kurulan engelleri kaldırdı (AFP)

Sudan başkentinin bazı mahallelerinde birkaç gündür çeşitli protestolara sahne oluyor. Yolları kapatan, lastik yakan protestocular, yüksek fiyatları, pahalılığı, ürün kıtlığını, zayıf güvenlik koşullarını, güvenlik servislerinin Hartum’da hayatın bir parçası haline gelen güvenlik kaosunun üstesinden gelememesini kınayan sloganlar atıyor.

Federal hükümet, malzeme kıtlığı nedeniyle ekmek, elektrik, yakıt ve mutfak gazı fiyatlarına yeni zamlar getirdi. Nitekim fırınlar ve benzin istasyonlarında uzun kuyruklar kaydediliyor.

Sudan hükümeti, Aralık ayında yaklaşık yüzde 254'e ulaşan enflasyon oranlarındaki ciddi artış ve Sudan sterlininin döviz kurundaki keskin düşüşü ışığında emtia sübvansiyonlarını kısmen veya tamamen ortadan kaldırarak ciddi önlemler aldı. Nitekim 1 ABD doları, 300 pounda düştü.

Protestocular ise izole rejim sembolleri tasfiyesinin ve geçiş hükümeti kurumlarının tamamlanmasının hızlandırılmasını talep ediyor. Nitekim hükümetin duyurulması, Yasama Konseyi’nin kurulması, devrim şehitleri katillerinin intikamının alınması da bu talepler arasında yer alıyor.

Hartum’daki el-Berari, es-Sittin, es-Sahafat, ed-Duyum mahalleleri, Omdurman’daki el-Arda, es-Severat ve Ombada semtleri, aynı zamanda Kuzey Hartum’daki el-Maune Caddesi’nde protestolar düzenleniyor. Bu mahallelerdeki sokaklara çıkan onlarca gencin lastikleri yakıp ana yolları kapatması, trafiğin durmasına neden oluyor. Devrim sloganlarının gerçekleşmesi çağrısında bulunan protestocular, geçiş hükümetinin ‘özgürlük, adalet ve barış’ hedeflerine ulaşmadaki başarısızlığını kınıyor.

Sudan Kongre Partisi lideri Ömer ed-Dakir ve iktidar koalisyonunun önemli ortağı olan partisi, geçiş hükümetine kıtlığa ve yüksek fiyatlara neden olan ekonomik krizlerle mücadelede ciddiyet çağrısında bulundu. Artan protestoların ‘görmezden gelinmesini’, ekonomik ve güvenlik alanındaki bozulmayı eleştiren Dakir, hükümete vatandaşlara kulak verme, ekonomik sıkıntılarla şeffaf bir şekilde ilgilenme nasihatinde bulundu. Protesto düzenlemenin meşru bir hak olduğunu vurgulayan parti, internet sitesinde yayınladığı açıklamada, “Vatandaşların her sabah yakıt, elektrik, ekmek ve ilaç gibi temel emtia fiyatlarında yeni bir artışla karşılaşması normalleşti” ifadelerini kullandı.

Hükümetin ekonomiye dair kararları doğrudan açıklamayıp medya üzerinden sızdırarak vatandaşları şaşırttığını dile getiren Dakir, hükümeti gerçekleri halka açıklamaya, katı ekonomik reform politikaları konusundaki danışma çemberini genişletmeye çağırdı. Aynı zamanda geçiş hükümetinin kapsamlı bir ulusal krizi miras aldığını, ekonomik kötüleşmenin de bunun sonuçlarından olduğunu söyledi.

Vatandaşlar arasında bir huzursuzluk durumu kaydedilirken, başarısızlıkla suçlanan geçiş hükümeti yıkıntıları üzerine devrimci bir hükümet kurulması talep ediliyor. Protestocuların çoğu, sürekli olarak sivil yönetime bağlı kalıyor. Aynı zamanda izole rejimi ve İslamcı iktidarı reddediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya