Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AP: Çin koronavirüsün kökeni ve Batılı aşıların güvenliği hakkında komplo teorileri geliştirmeye çalışıyor

AP: Çin koronavirüsün kökeni ve Batılı aşıların güvenliği hakkında komplo teorileri geliştirmeye çalışıyor

Pazartesi, 25 Ocak, 2021 - 17:15
Çinli bir kadın korona testinden geçiyor (AFP)

Çin’de iktidardaki Komünist Parti, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı verdiği tepkilere yönelik eleştiriler ve geliştirdiği aşılarla ilgili artan sorularla karşı karşıya kaldığı bir dönemde, salgının kökeni ve diğer ülkelerde geliştirilen aşıların güvenliği hakkında bazı komplo teorileri geliştirmeye çalışıyor.

AP’ye göre Çinli yetkililer ve hükümet medyası, Batı ülkeleri tarafından üretilen aşıların yaşlıların ölümüne neden olma ihtimalinin yanı sıra koronavirüsün kaynağı hakkında şüpheler uyandırmak için çaba sarf ediyor.

Yetkililer, özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) bir ekibin virüsün kökenini araştırmak için Wuhan’a gitmesinin ardından koronavirüsün bir ABD askeri laboratuvarından sızmış olabileceğini iddia etti.

Bu teoriler, yurtdışında şaşkınlık yaratabilirken, yetkililerin çabaları aynı zamanda daha duyarlı bir yerel izleyici kitlesini hedefliyor.

‘American’s Ft. Detrick’ hashtag’i geçtiğimiz hafta Çin sosyal medya platformu Weibo’da trend olmaya başladı.

1,4 milyar kez paylaşılan Hashtag, Komünist Gençlik Birliği tarafından başlatıldı ve koronavirüsün Çin’in Wuhan kentinde değil, Maryland eyaletinde bulunan Fort Detrick ABD Ordusu Tıp Komutanlığı tesisindeki bir laboratuvarda ortaya çıktığı yönündeki temelsiz teoriyi sundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu hamleden önce WHO tarafından Fort Detrick hakkında soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Çin devlet medyası, Pfizer aşısını olan 23 Norveç vatandaşının hayatını kaybetmesinin ardından aşının yaşlılar için güvenli olmadığı konusunda uyardı ve Batı medyasını böyle haberleri görmezden gelmekle suçladı.

Pekin’ın bu iddiaları, Brezilya’daki araştırmacıların Çin’in en büyük koronavirüs aşısı Sinovac’ın yüzde 50 etkili olduğunu iddia etmesinin ardından geldi. 

Yazar Fang Shimin AP’ye verdiği demeçte, “Sonuç olarak Çin imajını kurtarmak ve aşılarını tanıtmak için Pfizer aşısı hakkında şüpheler uyandırmaya çalışıyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya