Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirus 2020 yılında dünyada 255 milyon iş kaybına neden oldu

Koronavirus 2020 yılında dünyada 255 milyon iş kaybına neden oldu

Pazartesi, 25 Ocak, 2021 - 17:30
Pakistan’da bir seyyar satıcının önünden geçen kadın (AFP)

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, 2020’de küresel iş sektörüne 255 milyon tam zamanlı iş kaybına eşdeğer zarar verdiğini bildirdi.

ILO’nun salgının iş dünyası üzerindeki etkilerine yönelik hazırladığı yedinci raporunda, “2020’de dünyadaki çalışma saatlerinin yüzde 8,8’i kaybedildi, bu da 255 milyon tam zamanlı işe eşdeğer” denildi.

Raporda bu oranın 2009 küresel mali krizinde kaybedilen sayının yaklaşık dört katı olduğuna dikkat çekildi.

Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Çin’de ortaya çıkan koronavirüs, şu ana kadar 2,1 milyondan fazla insanı öldürdü, 99 milyonu aşkın insanı enfekte etti ve küresel ekonomiyi etkiledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), gelecekte benzer salgınların ortaya çıkmasını önlemek için virüsün hayvanlardan insanlara bulaşma yolunun belirlenmesinin gerekli olduğunu ve araştırmanın ilk vakaların keşfedildiği yerde başlaması gerektiğini düşünüyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya