Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Davos Gündemi, Çin lideri Şi’nin uyarılarıyla başladı

Davos Gündemi, Çin lideri Şi’nin uyarılarıyla başladı

Salı, 26 Ocak, 2021 - 10:45
Çin Devlet Başkanı dün video konferans yoluyla Davos konferansında açıklamalarda bulunuyor (EPA)

Davos Gündemi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in uyarılarıyla başladı. Normal koşullarda İsviçre’nin Alp Dağları’ndaki Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kısıtlamaları nedeniyle sanal ortamda gerçekleştirilen forumda Kovid-19 salgını ve dünyadaki 'eşitsizlik' tartışılacak.


Davos Gündemi,katılımcılara salgınla mücadelede aynı safa katılma çağrısında bulunan Şi, yeni bir soğuk savaşa karşı uyardı. Çin lideri, dört yıl önceki Davos Zirvesi’nde yaptığı gibi, ABD’nin adını zikretmeden çoğulculuğu ve küreselleşmeyi savundu. Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, Şi, “Küçük gruplaşmalar oluşturmak, yeni bir Soğuk Savaş başlatmak, diğerlerini reddetmek, tehdit etmek veya sindirmek, yaptırımları ve ayrıştırmaları dayatmak veya izolasyon amacıyla tedariki sekteye uğratmak, dünyayı bölünmeye ve hatta çatışmaya itmekten başka bir şeye yaramayacak” ifadesini kullandı.

Davos Gündemi, koronavirüsün yanı sıra eşitsizliğin derinleşmesi ve bunun toplumlar üzerinde oluşturduğu tehditlerin de ele alınması bekleniyor. Yoksullukla mücadele alanında faaliyetler yürüten yardım kuruluşu Oxfam, dün yaptığı açıklamada, Kovid-19’un zenginlerin servetlerini hızla artırırken, dünyadaki eşitsizlik krizini derinleştirdiğini ve en yoksulların yoksulluk halkasından çıkmak için yılların geçmesine ihtiyaç duyabileceğine dikkat çekerek Kovid-19 krizinin dünyadaki eşitsizliği şiddetlendirdiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya