Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Wuhanlı doktor: Yetkililer koronavirüs hakkında uyarı yapmamızı engelledi

Wuhanlı doktor: Yetkililer koronavirüs hakkında uyarı yapmamızı engelledi

Salı, 26 Ocak, 2021 - 14:45
Çin’deki bir hastanede koronavirüs hastalarını tedavi eden doktorlar (EPA)

Çin’deki Wuhan Merkez Hastanesi’nde çalışan bir doktor, kendisi ve meslektaşlarının geçen yıl Ocak ayı başlarında yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hızla ve büyük ölçekte bulaşabileceğinden şüphelendiklerini söyledi.

Çinli yetkililerin koronavirüsün varlığını kabul etmelerinden haftalar önce şüphelenen bu doktorların herhangi birini uyarmaları engellendi.

İsmi açıklanan Çinli doktor, ilk koronavirüs vakasının keşfedilmesi ile Wuhan’ın kapatılması arasında geçen 54 gün boyunca yaşananları BBC belgeselinde anlattı.

Salgının merkez üssü olan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’na birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Wuhan Merkez Hastanesi, Aralık 2019’da ilk vakaların ortaya çıkmasının ardından hızla koronavirüs hastalarını kabul etmeye başladı.

Hastanenin 200’den fazla çalışanı virüse yakalandı ve virüsün yayılması konusunda ilk uyarıda bulunan ve polis tarafından sessiz kalması için tehdit edilen Doktor Li Wenliang da dahil olmak üzere çoğu öldü.

Wuhanlı doktor, BBC belgeseli sırasında hastanenin solunum hastalıkları bölümünün 10 Ocak’ta dolduğunu söyleyerek, “O sırada işler kontrolden çıktı ve paniğe kapılmaya başladık” dedi.

Ancak hastane yetkililerinin herhangi bir kimseyle konuşmalarını engellediğini ve maske takmalarına izin vermediğini söyleyen doktor, “Hastanede insandan insana bulaşan bir virüs olduğunu herkes biliyordu, bunu bir aptal bile anlardı. Neden hiçbir şey yokmuş gibi davranalım? Bu bizi çok şaşırttı ve sinirlendirdi” şeklinde konuştu.

Doktor, haftalar içinde binlerce şüpheli vaka olduğunu, ancak hastanede tanıyı doğrulamanın veya rapor etmenin hiçbir yolu olmadığını kaydetti. O zamana kadar resmi olarak sadece 41 vaka rapor edildi.

Çinli yetkililer, enfeksiyonun bir kişiden diğerine bulaşması konusunda 20 Ocak’a kadar kimseyi uyarmadı.

Wuhan 23 Ocak’ta kapatıldığında, Wuhan Merkez Hastanesi günde 2 bin 500 hasta alıyordu.

Çinli doktor, “O zamanlar yapabileceğimiz hiçbir şey yoktu. Tıbbi kaynaklar çok kıttı” yorumunda bulundu.

Çin birkaç kez ilgili tüm bilgileri hızlı bir şekilde yayınladığı konusunda ısrar etti ve salgını örtbas etme suçlamalarını reddetti.

Ülkede koronavirüs vaka sayısı 89 bini aşarken, 4 bin 636 kişi hayatını kaybetti, 82 binden fazla kişi de iyileşti.


Editörün Seçimi

Multimedya