Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta protestolar artarken parlamento kabine değişikliğini onayladı

Tunus’ta protestolar artarken parlamento kabine değişikliğini onayladı

Çarşamba, 27 Ocak, 2021 - 10:45
Tunus Başbakanı Hişam el-Meşişi, Parlamento'daki konuşması sırasında (EPA) 

Tunus parlamentosu bu sabah (Çarşamba), Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki siyasi anlaşmazlığı derinleştiren tartışmalı kabine değişikliği kararını onayladı. Bu onay, birçok kontrol noktası ve yüzlerce polis gücüyle çevrili parlamento binasının dışında, eşitsizlik, adaletsizlik, yaygın işsizlik ve polis şiddetine karşı düzenlenen protestolara tanık olunan bir günde geldi.

Tunus güvenlik güçleri, günün erken saatlerinde bu ay düzenlenen en büyük gösteriyi dağıtmak amacıyla parlamento dışındaki protestoculara karşı tazyikli su kullandı.

Ülkede bir haftadan fazla bir süredir gençler ve polis arasında gece çıkan çatışmalara tanık olan Tunus’un başkentindeki Tedamun mahallesinden yüzlerce protestocu yürüyüşe katılırken, Parlamento yakınlarında yüzlerce protestocu daha gösterilere dahil oldu.

Parlamentonun onayını alan bakanlık değişikliği, Tunus Başbakanın Cumhurbaşkanı Kays Said’e yakın bakanları uzaklaştırmasının ardından, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan sorumlu yeni bakanlar da dahil olmak üzere 11 bakanı içeriyor.

Başbakan Hişam el-Meşişi Parlamento’daki konuşmasında, "Parlamento dışında protesto düzenleyen gençler bize önceliklerimizi hatırlatıyor. Protestoları meşru. Hükümet öfkeli gençleri dinleyecek" dedi.

Ancak Cumhurbaşkanı Kays Said, Başbakan ile anlaşmazlığın keskin bir şekilde tırmanması halinde beklenen bir kabine değişikliğini reddedeceğini açıklarken, ülkedeki siyasi çıkmaz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve onun ekonomik sonuçlarını ele alma çabalarını baltalıyor. Cumhurbaşkanı, kabine değişikliğinin usul açısından anayasaya aykırı olacağını söyleyerek, potansiyel yeni bakanlar arasında kadın bulunmamasını eleştirdi ve yeni bakanlardan bazılarının çıkar çatışması yaşadığına ilişkin şüpheleri olduğunu belirtti.

Parlamento’da tartışmalı kabine değişikliği hakkında hararetli tartışmalar sürerken, polis göstericilerin parlamento binasına yaklaşmalarını önlemek için bariyerler kurdu.

Polis aynı zamanda, Habib Burgiba Caddesi’nde toplanmaya çalışan göstericilerin caddeye girişini engelledi. Tunus İçişleri Bakanlığı Tunus'un başkentindeki bu ana caddede yer alıyor ve büyük gösteriler genellikle burada yapılıyor.

Tunus’taki protestolar, 2011 Tunus devriminin 10.yıldönümü olan bu ayda patlak verdi. Ülkedeki siyasi çıkmaz ve ekonomik gerileme daha da kötüleşti ve birçok Tunuslu’yu devrimin meyvelerini sorgulamaya yöneltti.

Tunus'un 2019 seçimlerinden bu yana yaşanan siyasi çıkmaz, kötüleşen ekonomik sorunların üstesinden gelme çabalarını engellerken, yabancı borç verenler ve  Tunus Genel İşçi Sendikaları (UGTT) da hızlı reformlar talep etmeye devam etti.

Kovid-19 salgınının geçen yıl patlak vermesiyle birlikte Tunus ekonomisi yüzde 8’den fazla geriledi. Ayrıca mali açık, Gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 12'sinden fazlasına yükseldi. Bu durum, kamu borcunun GSYİH'nın yüzde 90'ından fazlasına yükselmesine neden oldu.

Ülkede gençler ve polis güçleri arasında gece yaşanan çatışmaların yanı sıra, gündüz gösterileri de arttı ve göstericiler "Halk rejimi devirmek istiyor" sloganları attı.


Editörün Seçimi

Multimedya