Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Netanyahu, partisi seçimleri kazanırsa listesindeki bir Arap-İsrailliye bakanlık verecek

Netanyahu, partisi seçimleri kazanırsa listesindeki bir Arap-İsrailliye bakanlık verecek

Cumartesi, 6 Şubat, 2021 - 14:30
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün (Cuma) yaptığı açıklamada, partisinin Mart seçimlerini kazanması halinde iktidardaki Likud Partisi’nin listesindeki bir Arap-İsrailli adaya bakanlık pozisyonu vereceğini duyurdu.

Netanyahu Facebook ve Twitter hesaplarında yayınladığı bir videoda, "Yıllarını Arap toplumunun ilerlemesine adayan saygın bir eğitimci olan Nail ez-Zuabi'nin sağcı Likud partisi listesine katılmasından gurur duyuyorum. Bu, İsrailli Müslüman bir vatandaşın Likud Partisi’ne ilk katılışı” dedi.

Fransız haber ajansına (AFP) göre Netanyahu açıklamasında, “Nail ez-Zuabi'yi hükümetimde Arap toplumunun ilerlemesi için bakan olarak atayacağım. Çok şey yaptık ve hala yapacak çok işimiz var. Bunu birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

Daha önce birçok Dürzi Arap, Likud Partisi’nden milletvekili seçilmişti.

Netanyahu'nun açıklaması, Mart 2020'deki son seçimlerde 15 sandalye kazanan İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden partilerin oluşturduğu Ortak Arap Listesi’nin (Raam) Ortak Listeden ayrılmasıyla eşzamanlı oldu. 

Ortak Arap Listesi Bloku Başkanı ve Milletvekili Mansur Abbas’ın geçen Aralık ayında Parlamentodaki çözüm için yapılan oylamadan kaçınması, Netanyahu’ya desteğinin bir işareti ve Ortak Liste partilerinin geri kalanından uzaklaşması olarak yorumlandı. 

Netanyahu geçtiğimiz günlerde, uzun süredir ırkçılıkla suçlandığı topluma yönelik seçim öncesi bir girişimde bulundu. Netanyahu, ağırlıklı olarak Arap bölgelerini ziyaret ederek İsrailli Arapları çekmek için bir kampanya başlattı.

İsrail'in en büyük Arap şehri olan kuzeydeki Nasıra şehrine nadir bir ziyarette bulunan Netanyahu, suçla mücadeleye yönelik yatırımlar yapma ve girişimlerde bulunma sözü vererek önceki “hoş olmayabilecek açıklamaları” için özür diledi.

İsrail Demokrasi Enstitüsü'nün düzenlediği bir ankete göre, İsrailli Arapların yüzde 66'sı Netanyahu'nun kampanyasının Arapları kendisine çekmek için olduğunu ve dürüst olmadığını düşünüyor.

Yasalara göre İsrailli Araplar Yahudi vatandaşlarla eşit haklara sahipler. Ancak pratikte istihdam, barınma ve diğer konularda ayrımcılıktan şikayet ediyorlar. Ayrıca İsrail'i Yahudi halkının ulus devleti olarak tanımlayan 2018 yasasına atıfta bulunuyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya