Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump’ın Senato’da yargılanmasına yarın başlanıyor

Trump’ın Senato’da yargılanmasına yarın başlanıyor

Pazartesi, 8 Şubat, 2021 - 10:00
ABD eski Başkanı Donald Trump (AP)

ABD Temsilciler Meclisi’nde ‘isyana teşvik’ suçlamasıyla hakkında ikinci defa alınan azil kararının ardından eski Başkan Donald Trump’ın Senato’da yargılanmasına yarın başlanıyor.

Senatörler, artık görevde olmayan ve partisinde bir ağırlık merkezi olarak kalan bir başkanı azletmeye karar vermek için yarın bir araya gelecek.

Davada iddianame, Trump destekçilerinin 6 Ocak’ta Kongre binasına baskın yapması sonucu yaşanan kaosa odaklanıyor.

Demokratlar, ‘teröristlerin içeriden darbe girişimi’ olarak gördükleri hareketi, 1860’lardaki iç savaştan bu yana ABD demokrasisine yönelik en tehlikeli saldırı olarak nitelendirdi.

Temsilciler Meclisi, 13 Ocak’ta Trump’ı ‘isyana teşvik’ ile suçlayarak, onu iki kez azil süreci yaşayan tek ABD başkanı yaptı.

Şimdiye kadar hiçbir ABD başkanı görevden alma davasında mahkum edilmedi.

Demokratlar, Senato’da mahkumiyet kararı almaları ihtimaline karşı Trump’ın gelecekte herhangi bir federal görev almasını engellemeye çalışıyorlar ki, bu pek olası değil.

Cumhuriyetçi milyarder ve müttefikleri, duruşmanın anayasaya aykırı olduğu konusunda ısrar ediyor. Çünkü Senato, görevdeki bir başkanı mahkum edebilir ve görevden alabilir ama bunu normal bir vatandaşa karşı yapamaz.

Trump’ın avukatlarının, Cumhuriyetçi milyarderin artık başkan olmadığına vurgu yapacağı tahmin ediliyor.

Cumhuriyetçi Senatör Bill Cassidy, NBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu Sovyetler Birliği’nde olsaydı, gösteri mahkemesi olarak tanımlanırdı” yorumunda bulundu.

Yargılama sırasında savcı görevinde olacak 9 Demokrat üyeyi seçen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın mahkum edilmemesinin ülke demokrasisine zarar vereceğini düşünerek yargılama gereği konusunda ısrar etti.

Pelosi geçtiğimiz Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, “Cesaret mi, yoksa korkaklık Senatosu mu göreceğiz” dedi.

Trump’ın suçlu bulunabilmesi için 100 üyeli Senato’da 67 senatörün suçlu olduğu yönünde oy kullanması gerekiyor. Demokratlar’ın Trump’ı suçlu ilan edebilmesi için 17 Cumhuriyetçi senatörün de bu yönde oy kullanması gerekiyor ki, buna ihtimal verilmiyor.

Trump, seçim tabanı arasında hala güçlü bir desteğe sahip olsa da, Kongre baskını popülaritesini düşürmüş olabilir. Bu da 2024’te başkanlık için tekrar aday olma fikrinden hoşlanan 74 yaşındaki eski başkanın çıkarına değil.

ABC News/Ipsos anketinde, ABD’lilerin yüzde 56’sının Trump’ın mahkumiyetini desteklediği, yüzde 43’ünün ise karşı çıktığı görüldü.

Azil yöneticileri Trump’ın Senato’da ifade vermesini istedi ancak Trump avukatları aracılığıyla bunu reddetti.

Sonuç olarak pek çok Demokrat, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkilerine karşı koymak için devasa bir ekonomik kurtarma planı doğrultusunda Başkan Joe Biden’ın öncelikli önerilerinin Kongre tarafından onaylamasına izin vermek için dava sayfasını hızla çevirmeyi tercih ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya