Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump’ın avukatları: Senato'daki suçlama anayasaya aykırı

Trump’ın avukatları: Senato'daki suçlama anayasaya aykırı

Cumartesi, 13 Şubat, 2021 - 09:15
Donald Trump'ın avukatı Michael van der Veen (AP)

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın avukatları dün, suçlamaları “anayasayı hükümsüz bırakan siyasi intikamın bir parçası” olarak adlandırarak senatörleri suçlamayı reddetmeye çağıran bir sunum yaptılar.

Savunma başladığında Trump’ın avukatlarından Michael van der Veen, Senato'ya, "Şu an Senato’daki azil suçlaması adil değil. Açıkça anayasaya aykırı bir eylemi ve siyasi intikamı temsil ediyor” diye seslenerek, 100 üyeyi Trump lehine acilen ve kararlı bir şekilde red oyu kullanmaya çağırdı.

Demokrat savcılar tarafından eski Başkana yöneltilen suçlama, Trump'ın taraftarlarını 6 Ocak'ta Kongre’ye saldırmaya teşvik ettiği iddiasına dayanıyor.

Öte yandan Trump'ın 2024'teki Başkanlık seçimlerine aday olamayacağını düşünen ABD'nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, Politico dergisinde Cuma günü yayınlanan bir röportajda Cumhuriyetçilerin son başkanlık oylamasını geçersiz kılma kampanyasını desteklemekte hata yaptıklarını ifade etti.

2017-2018 yılları arasında Washington'un Birleşmiş Milletler Büyükelçisi olarak görev yapan Haley, Joe Biden'a karşı aldığı yenilgiden sonra Trump’ın başına gelenlerden "derinden rahatsız" olduğunu ve Trump'ın bir daha federal bir pozisyon için aday olmayacağını söyledi.

Halley, 2024'teki Başkanlık seçimlerine aday olmayı düşündüğünü ve 6 Ocak'tan beri Trump ile görüşmediğini sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya