Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump azil davasında aklandı

Trump azil davasında aklandı

Cumartesi, 13 Şubat, 2021 - 23:45
Eski ABD Başkanı Donald Trump (EPA)

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Ocak'taki Kongre saldırısını kışkırttığı iddialarıyla ilgili yargılanmasında son aşama tamamlandı.

Senato'daki oylamada 57 senatör Trump'ın mahkum edilmesi yönünde, 43 senatör ise mahkum edilmesine karşı oy kullandı. 67 oyun bulunamaması nedeniyle Trump azil davasından aklanmış oldu.

İddia ve savunma makamlarının kapanış konuşmaları ile başlayan günde kapanış konuşması sırasında iddia makamından Jamie Raskin “risk daha yüksek olamazdı. Çünkü 6 Ocak’ta yaşananlar tekrar yaşanabilir. Hepiniz gibi bende o gün gördüğümüz saldırganlığın sadece başlangıç olmasından korkuyorum” dedi.

Savunmayı temsilen konuşan Trump’ın avukatı Michael van der Veen ise kapanış konuşmasında “Senatörler bu yargılama sadece Donald Trump ile alakalı değil. Ülke ve Dünya Donald Trump’ın kim olduğunu biliyor. Bu bizim ve sizin kim olduğunuzla alakalı” dedi.

Kapanış konuşmalarının ardından senatörler Trump’ın 6 Ocak’ta gerçekleşen olaylar ile ilgili suçlu olup olmadığı konusunda oylamaya gitti.

100 senatörden 57’si Trump’ın suçlu olduğu yönünde oy kullanırken 43 senatör ise Trump’ın suçsuz olduğunu söyledi. Her ne kadar suçlu oyu kullanan senatörler daha fazla ise de görevden alınma kararı için gerekli oy miktarı olan 67 oya ulaşılamadı.

Senato’da 50 koltuğa sahip Demokratlara 7 Cumhuriyetçiden de Trump’ın suçlu olduğu konusunda destek geldiği görüldü. Trump’a karşı oy kullanan Cumhuriyetçi senatörler ise Richard Burr - North Carolina, Susan Collins - Maine, Bill Cassidy - Louisiana, Lisa Murkowski - Alaska, Mitt Romney - Utah, Ben Sasse - Nebraska ve Pat Toomey -Pennsylvania

Oyların sayımı ve açıklanmasının hemen ardından yazılı açıklamada bulunan Trump, savunma ekibine ve senatörlere “ülkemizin kalbinde anayasamız ve kutsal kanuni prensipler ile hareket eden kişilere” diyerek teşekkür etti.


Editörün Seçimi

Multimedya