Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamas’ta parti içi seçimleri hız kazandı

Hamas’ta parti içi seçimleri hız kazandı

Pazar, 21 Şubat, 2021 - 14:30
Hamas ordusu Haniye'nin görevde kalmasını destekliyor (AP)

Hamas hareketinden güvenilir bir kaynağın Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamaya göre, hareketin Cuma günü başlayan parti içi seçimlerinin önümüzdeki Mart ayının ikinci yarısında Genel Siyasi Büro ve Yüksek Şura Konseyi'ne kadar hareketin yeni lider organlarının seçilmesiyle sona ereceğini bildirdi.

Kaynak, önümüzdeki Mayıs ayında yapılması planlanan Filistin genel seçimleri için yapılan hazırlıklar nedeniyle sürecin bu kez hızlandığını ifade etti. Genelde Hamas’ın parti içi seçimleri yaklaşık 4 ay sürüyor ancak bu kez süre kısaldı. Söz konusu kaynak, atmosferin Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin görevde kalma olasılığına işaret ettiğini, ancak bunun son aşamalardan önce netleşmeyeceğini söyledi.

Gazze Şeridi'ni yöneten İslami hareketin içerisindeki kaynak konuya ilişkin şunları söyledi: “Hamas hareketinde kimse kendini aday göstermez, aday olacaklar seçilir. Haniye ile kimin rekabet edeceğini söylemek için henüz çok erken, belki eski Hamas lideri Halid Meşal ve belki de Heniyye'nin yardımcısı Salih el-Aruri ve belki de diğerleri.”

Hamas 4 bölgede seçimler yapıyor ve her 4 yılda bir genel bir siyasi büro seçiyor.  Ancak bu seçimleri uzun, biraz karmaşık ve diğer gruplardan farklı olan ve adaylığa dayanmayan bir döngüye göre yapıyor.

Kaynak Hamas’ın parti içi seçimlerini şöyle açıkladı: “İlk olarak, küçük organizasyon alanlarında 30 veya biraz daha fazla kişiden oluşan küçük bir idari organ seçilir, onlardan daha büyük organizasyon alanları için ise büyük bir idari organ seçilir. Daha sonra bu organ Genel Şura'nın Gazze Şeridi veya Batı Şeria gibi yerel siyasi konseyi seçen üyelerini seçer. Onlardan da nihayetinde Genel Ofis ve Yüksek Şura'nın yüksek organlarını seçen Siyasi Büro Başkanı ve Yardımcısı gibi Genel Ofis ve Yüksek Konsey üyeleri seçilir. Gazze Şeridi'nde oy hakkına sahip olanlar bu süreci başlattılar ve geçtiğimiz yıllardan farklı olarak harekete 10 yıl veya daha uzun süre önce bağlılık sözü verenler bunlar.”

Kaynağa göre bu, 2017'de önceki seçimleri kazanan Hamas'taki ordunun da çıkarına, çünkü ordu Haniye'nin görevinde kalmasını destekliyor. Bu da onun şansını diğerlerinden daha güçlü kılıyor.

Haniye'nin Gazze Şeridi'nde askeri düzeyde desteği var. Aynı şekilde Hamas’ın Gazze lideri Yahya Sinvar'ın da askeri düzeyde desteği var ve bu da onun görevde kalma şansını çok güçlü kılıyor.

Hamas hareketinde 4 yılda bir parti içi seçimler yapılır. Bu seçimlerin yapıldığı yerler Gazze, Batı Şeria, Filistin dışındaki kamplar ve cezaevleri. Son seçimlerde, Hamas’ın Gazze lideri Yahya Sinvar'ın siyasi ofise gelmesiyle ordu, Genel Siyasi Büro'da karar alma pozisyonuna önemli ölçüde yükselmeyi başardı. Sinvar, İsrail'in Batı'da Kassam Tugayları’nın faaliyete geçmesinin arkasında durmakla ve operasyonlar yürütmekle suçladığı Salih el-Aruri ve Hamas’ın eski İçişleri Bakanı Fethi Hammad ile birlikte Kassam Tugayları’nın en önde gelen liderlerinden biridir.

Ordunun o dönemde Genel Siyasi Büro'ya yükselmesi, Sinvar başkanlığındaki Gazze liderlik ofisinde yükselişinin doğal bir sonucu olarak geldi. Genel Siyasi Büro’ya Mervan İsa, Ruhi Müşteha, Fethi Hammad ve önde gelen lider Mahmud ez-Zahar da dahil edildi. Gazze, Hamas’ın kalesi ve en önemli bölgesidir.

Hamas hareketi, liderlerini seçmek için yeni parti içi seçimlerinin başladığını duyurdu. Hamas Sözcüsü Hazım Kasım Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hamas, demokratik temeller üzerindeki liderliğini seçmek için parti içi seçim sürecinin başlamasından gurur duyuyor. Hareketin seçimleri, belirli periyodik tarihlere göre prosedür ve tüzük kurallarına tabidir. Hamas seçimleri örgütsel ve kültürel oluşumunun bir parçasıdır. Hamas, seçimlerin halkımızın tüm lokasyonlarda temsilcilerini seçme yolu olduğuna inanıyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya