Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta iki kişide mutasyona uğramış Kovid-19 tespit edildi

Tunus’ta iki kişide mutasyona uğramış Kovid-19 tespit edildi

Pazartesi, 22 Şubat, 2021 - 08:00
Tunus’ta bir doktur dün, koronavirüse yakalanmış bir hastayı eğlendirmek için keman çaldı. (AP)

Tunus’taki sağlık yetkilileri iki kişide Kovid-19 mutant virüsü tespit edildiğini açıklaması endişeleri artırdı. Tıbbi raporların İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da keşfedilen yeni türün, Çin’de ilk kez keşfedilen türden daha hızlı yayıldığını doğrulamasının ardından Tunuslular arasında paniğe neden oldu.

Bu konuda açıklama yapan Tunus Koronavirüsle Mücadele Bilim Kurulu üyesi Haşimi el-Vezir, bir dizi laboratuvar tahlillerden sonra ‘pozitif’ çıkan testlerdeki mutant virüse tesadüfen rastlandığını belirtti.

İki vatandaşta tespit edilen mutant virüsün başkentte tespit edildiğine işaret eden el-Vezir, ilk hastanın mutant virüs taşıyıcısı olduğunu ancak herhangi bir semptom taşımadığını açıklarken ikici hastanın ise yaşlı olmasının yanı sıra kronik hastalıklardan muzdarip olması ve virüsün etkisiyle de yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Söz konusu mutant virüs vakalarının daha fazla olup olmadığının tespit edilmesi için verilen çabalara ilişkin konuşan, aynı zamanda Tunus Pasteur Enstitüsü müdürü olan Haşimi el-Vezir, Tunus makamları, Sağlık Bakanlığına bağlı ‘Yeni ve Gelişen Hastalıklar Milli Gözlemevi’ üzerinden bu yeni türün tehlike ve yayılma hızı hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma ve analiz süreçleri yoğunlaştırmanın yanı sıra epidemiyolojik ve laboratuvar çalışmalarını derinleştireceğini söyledi.

Bu bağlamda açıklama yapan Tunus Parlamentosu Sağlık Komitesi Başkanı Suheyl el-Alvini, “Tunus’ta koronavirüs araştırması için kullanılan laboratuvar testleri; İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da yakın zamanda keşfedilen mutant virüs türünü tespit edemediğini” söyledi. Suheyl el-Alvini, Sağlık Bakanlığının mutant virüsü tespit edilebilecek yeni test türlerini ithal edeceğini belirtti.

Tunus Sağlık Bakanlığının cumartesi akşamı duyurduğu resmi verileri göre, 903 yeni vaka ve 36 can kaybı kaydedildi. Koronavirüsten toplam can kaybı 7 bin 755’e yükselirken, toplam vaka sayısı ise 227 bin 643’e yükseldi. Son verilere göre 546 kişi sağlığına kavuşurken, toplam iyileşenlerin sayısı ise 188 bin 317’ye ulaştı


Editörün Seçimi

Multimedya