Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Taliban, ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin gecikmesine karşı

Taliban, ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin gecikmesine karşı

Pazartesi, 22 Şubat, 2021 - 11:15
Afganistan’daki ABD askerleri (Reuters-Arşiv)

Afganistan’daki Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinde herhangi bir olası gecikmeyi şiddetle reddettiklerini bildirdi.

Mücahid, DPA’ya yaptığı açıklamada, “Taliban uzatmayı asla kabul etmeyecek. NATO, ABD ve tüm taraflar, mevcut krizi aşmak istiyorlarsa tek iyi çözüm imzalanan anlaşmayı uygulamaktır” dedi.

ABD, 2020 başlarında 1 Mayıs 2021’e kadar kuvvetlerini geri çekeceğine söz verdi. Buna karşılık Taliban da Afgan hükümeti ile barış görüşmeleri yapmayı taahhüt etti.

Ancak gözlemciler, Taliban’ı anlaşmadaki taahhütlerine uymamakla suçlarken, hareketin, diğer terörist gruplarla işbirliği yapmaya devam ettiği bildiriliyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçtiğimiz Perşembe günü yapılan istişareler sonrasında, NATO ülkelerinin Afganistan’daki görevlerini bir sonraki duyuruya kadar sürdüreceklerini bildirdi.

Taliban diplomatik bir çözüm aramaya devam ederken, anlaşmanın ihlal edilmesinin sonuçları konusunda uyarılarını sürdürüyor.

Sözcü Mücahid, “Anlaşma ihlal edilirse, o zaman tabii ki Afganistan halkı son 20 yılda yaptıkları gibi kendilerini savunacaklar. Diplomatik yol kapatılırsa, savaştan başka yol yoktur” diyerek uyardı.

Barış görüşmelerinin haftalarca askıya alınmasının nedenlerinden birinin Taliban hareketi içindeki istişareler olduğunu söyleyen Mücahid, “Genel olarak müzakereleri bırakmadık ve sürdürmeye kararlıyız” ifadeleri de kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya