Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li yetkili: Müzakerelerden önce yaptırımları hafifletmeyeceğiz

ABD’li yetkili: Müzakerelerden önce yaptırımları hafifletmeyeceğiz

Salı, 23 Şubat, 2021 - 09:00
14 Temmuz 2015’te Viyana Anlaşması nükleer anlaşmanın imzalandığı sırada sahnedeki İran bayrağını taşıyor (Reuters)

Amerika Birleşik Devletleri’nden bir yetkili İran rejimi lideri Ali Hamaney’in yaptığı açıklamaları hafife aldı. “Devrim Rehberi” sıfatıyla İran rejiminin en üst makamında yer alan Ayetullah Ali Hamaney yaptığı açıklamada İran’ın uranyumu yüzde 60 zenginleştirebileceğini açıklamıştı. ABD’li yetkili bu açıklamanın endişe verici olduğunu ancak henüz gerçekleştirilmediğini söyleyerek Washington’un Tahran’ın müzakerelere dönüp dönmeyeceğini görmek için beklediğini söyledi.

Şarku’l Avsat’ın İran devlet televizyonu’ndan aktardığı habere göre Hamaney’in, ülkenin ihtiyacı olursa Tahran’ın uranyumu yüzde 60’a kadar zenginleştirebileceği ve Tahran’ın nükleer faaliyetleri konusunda ABD baskısına boyun eğmeyeceği açıklamasına yer verildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkili konu hakkında açıklamada bulunarak: “Görüşmeler başlayana kadar iki taraf da sert bir dil ile konuşmak için pozisyon alacak. Müzakere masasına geri dönmeyi kabul edip etmeyeceklerini göreceğiz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya