Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mikdad’dan Pedersen’e: Siz kolaylaştırıcısınız Anayasa Komisyonu ‘kendisinin efendisidir’

Mikdad’dan Pedersen’e: Siz kolaylaştırıcısınız Anayasa Komisyonu ‘kendisinin efendisidir’

Salı, 23 Şubat, 2021 - 10:30
BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in Pazar günü Şam'daki otele gelişi sırasında (EPA)

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad Şam’da yaptıkları görüşme sırasında Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’e geçtiğimiz ay Cenevre’de beşinci toplantısını yapan Suriye Anayasa Komisyonu’nun “kendisinin efendisi” olduğunu söyledi. Mikdad ayrıca Pedersen’in “tarafsız bir kolaylaştırıcı rolünü sürdürmesi gerektiğinin” altını çizdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Mikdad’ın Pedersen ile siyasi süreç ve ekonomik durum hakkında görüştüğünü ve Pedersen ile Mikdad arasında ‘tek taraflı ekonomik zorlayıcı tedbirlerin, özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ortasında durumu daha da zorlaştırdığı konusunda bir fikir birliği olduğunu’ bildirdi.

Dışişleri Bakanı ayrıca, “Suriye topraklarındaki Amerikan ve Türk işgalinin, Türkiye’nin ülkenin kuzeydoğusundaki uygulamalarının yanı sıra Suriye'deki teröristlere verdiği desteğin, Suriye’nin egemenliğini, uluslararası hukuku ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye ile ilgili tüm kararlarını ihlal ettiğini” söyledi.

Kovid-19 salgınına rağmen Suriye halkına uygulanan tek taraflı zorlayıcı tedbirlerin insani etkilerine dikkati çeken Mikdad, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Haseke, Rakka ve Deyrizor’da Suriye halkına karşı suç işlediğine ve baskıcı uygulamaları olduğuna işaret etti.

Suriye Dışişleri Bakanı, BM’den ‘tüm bu uygulamalar karşısında BM sözleşmesi ve BMGK tarafından alınan uluslararası kararlar doğrultusunda sesini yükseltmesi, uluslararası insancıl hukukun dayandığı ilke ve hedeflerle tutarlı bir şekilde bu uygulamalara karşı net bir duruş sergilemesini’ istedi.

Öte yandan Mikdad ve Pedersen görüşmeleri sırasında ‘Suriye Anayasa Komisyonu’nun çalışmalarına karışılmamasını sağlamanın yanı sıra tüm bu sürecin Suriye'nin liderliği ve mülkiyeti altında olmasının ve dışarıdan dayatılan herhangi bir takvimin benimsenmemesinin önemini’ vurguladılar.

BM Suriye Özel Temsilcisi’nin ‘tarafsız bir kolaylaştırıcı rolünü sürdürmesinin önemini’ vurgulayan Mikdad, Suriye Anayasa Komisyonu’nun kurulup çalışmalarına başlamasından bu yana Suriye halkının ülkelerinin geleceğine karar vermedeki münhasır haklara sahip olduğu güvencesi ile tavsiyelerde bulunacak ve işini nasıl yürüteceğine karar verecek şekilde kendisinin efendisi haline geldiğini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı, Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu’na tele konferans aracılığıyla yaptığı konuşmada, “Kim bu zorlayıcı tedbirlerin sıradan vatandaşları kapsamadığını iddia ediyorsa, yalan söylüyordur. Çünkü söz konusu tedbirler, bu vatandaşların temel ihtiyaçlarını kapsıyor” dedi. Mikdad, bir kez daha ‘Suriye'nin terörizmle mücadeleye devam etme ve topraklarındaki herhangi bir yasadışı varlığı sona erdirmek için yasal hakkını kullanma kararlılığını’ yineledi.

Mikdad konuşmasında şunları da söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde BM öncülüğünde Cenevre'de yapılan Anayasa Komisyonu’nun beşinci tur toplantılarının sona ermesiyle, Komisyonun kendisinin efendisi olduğunu, eylem planına ve ulaşabileceği sonuçlara karar verecek tek yetkili olduğunu ve kendisine verilen görevdeki başarısının bu sürecin Suriye'nin liderliği ve mülkiyeti altında yürütülmesine bağlılık, herhangi bir tarafın çalışmalarına karımaması ve Suriye halkının kendi geleceğini belirleme konusundaki münhasır hakkına saygı gösterilmesi gerektirdiğini tekrarlamak isterim.”


Editörün Seçimi

Multimedya