Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi: ABD ile ilişkiler özel ve sağlam

Sisi: ABD ile ilişkiler özel ve sağlam

Salı, 23 Şubat, 2021 - 11:30
Mısır Cumhurbaşkanı, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı ile dün Kahire'de görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi dün Mısır ile ABD arasındaki stratejik ilişkilerin "sağlam ve özel" olduğunu bildirdi. Sisi, "son on yıldır, başta askeri düzeyde olmak üzere iki ülke arasında tüm alanlardaki mevcut ikili iş birliğini geliştirmeye devam etme arzusunu" dile getirdi. Ayrıca bölgedeki ortak zorluklar karşısında verimli iş birliğinin artırılmasını talep etti.

Sisi, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Korgeneral Kenneth F. McKenzie ile Kahire'de bira araya geldi. Toplantıya  Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Muhammed Ferid ile ABD’nin Kahire Büyükelçisi Jonathan Cohen de katıldı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bessam Radi, McKenzie'nin yaptığı açıklamada “bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden mevcut zorluklarla mücadele etmek için gerekli olan ABD ile Mısır arasındaki askeri ilişkilerin gücü çerçevesinde, Kahire ile bölgedeki ortak meselelerde ikili istişarelerin ve koordinasyonun sürdürülmesine kararlı olduklarını” söylediğini aktardı. Mısır'ın bölgesel barışı ve istikrarı desteklemedeki temel rolüne dikkat çeken McKenzie, Kahire’nin özellikle aşırılık yanlısı fikirler ve terörle mücadele alanındaki etkili çabalarına dikkat çekti.

McKenzie açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Toplantıda iki ülke arasında askeri, güvenlik ve terörle mücadele düzeylerinde ikili iş birliğini güçlendirmenin yollarının yanı sıra ortak askeri tatbikat programlarının düzenlenmesi ve deneyim alışverişi başlıkları ele alındı. Aynı zamanda başta Ortadoğu, Afrika Kıtası ve Doğu Akdeniz olmak üzere bölgesel düzeydeki bazı konularla ilgili son gelişmelere dair fikirler ve bakış açıları gündeme geldi. Ayrıca ortak meselelerde iki dost ülke arasındaki ikili istişarelerin ve koordinasyonun sürdürülmesine karar verildi.”

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri birkaç gün önce bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada “Washington ile ilişkilerin birçok iş birliği alanında sürdüğünü ve hem ABD hem de Mısır için ortak kazanımlar olduğunu" vurguladı. Şukri, ABD yönetimi ile Mısır’ın iki ülkenin temsilcileri ve üst düzey yetkilileri ile bakanlık düzeyinde sürekli temas halinde olduğunu vurguladı.

Bakan Şukri, ‘Mısır Dışişleri Bakanlığı bünyesinde yeni ABD yönetimiyle ilişkiler konusunda herhangi bir endişe var mı?’ sorusuna şu cevabı verdi:

"Endişe uluslararası ilişkiler çerçevesinde değil. Ancak yönetim birçok bölgesel meseledeki tutumunu netleştirmedi. Bunları açıklığa kavuşturmalıyız. Bununla ilgili diyalog gerçekleştiğinde süreç hakkında bir değerlendirmede bulunabiliriz. Kesinlikle endişelenecek bir durum görmedim. Ortada olan iyimserlikten çok ilişkilerin doğal seyrinde yönetilmesidir."


Editörün Seçimi

Multimedya