Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna, AİHM’de Rusya’yı muhaliflere ‘suikast’ düzenlemekle suçladı

Ukrayna, AİHM’de Rusya’yı muhaliflere ‘suikast’ düzenlemekle suçladı

Salı, 23 Şubat, 2021 - 15:00
Avrupa Adalet Divanı binası (DPA-Arşiv)

Ukrayna, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açılan bir davada Rusya’yı ‘muhalif olduğundan şüphelenilen kişilere karşı hedefli suikast operasyonları’ düzenlemekle suçladı.

Strazburg merkezli mahkemeye göre, geçtiğimiz Cuma günü yapılan şikayette Rusya, ülkede ve diğer ülkelerin topraklarında silahlı çatışma durumu dışında suikastlar düzenlemekle suçlandı.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Rus muhalif Aleksey Navalni’ye yönelik baskılar ve tutuklanması nedeniyle 4 Rus yetkiliye yaptırım kararı aldı.

Diplomatik kaynaklar, mal varlığının dondurulması ve seyahat yasağı ile hedef alınacak yetkililerin isimleri hakkında herhangi bir detay vermedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise yaptırım kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “AB Dışişleri Konseyi’nin 22 Şubat’ta uyduruk bahaneyle Rus vatandaşlarına yönelik yeni, haksız ve tek taraflı yaptırımlar hazırlama kararı hayal kırıklığı oluşturuyor” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya