Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hutu milisler Kongo ve Ruanda ordularını İtalya Büyükelçisi’ni öldürmekle suçladı

Hutu milisler Kongo ve Ruanda ordularını İtalya Büyükelçisi’ni öldürmekle suçladı

Salı, 23 Şubat, 2021 - 16:15
İtalya bayrağı Dışişleri Bakanlığı binasında (EPA)

Ruanda’nın Kurtuluşu için Demokratik Güçler (FDLR) adlı örgüte bağlı Ruandalı ‘Hutu’ milisler, İtalya’nın Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Luca Attanasio’nun hayatını kaybetmesine neden olan saldırıda sorumlukları olduğuna ilişkin suçlamaları reddetti.

Hutu milisler, Kongo ve Ruanda ordularını söz konusu saldırıların arkasında olmakla suçladı.

Kongolu yetkililer, dün meydana gelen saldırıyla ilgili FDLR örgütünü saldırıyı planlamakla suçlamıştı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, İtalyan Büyükelçi’nin yanı sıra İtalyan koruması ve Dünya Gıda Programı (WFP) için çalışan Kongolu bir sürücünün hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı ‘terör saldırısı’ olarak nitelendirmişti.

FDLR örgütü AFP’ye yaptığı açıklamada, İtalyan Büyükelçi’nin ölümüyle sonuçlanan saldırıya karıştığına dair suçlamayı reddederek, Kongolu yetkililer ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde görev yapan Birleşmiş Milletler İstikrar Misyonu MONUSCO’dan acele ile suçlamalara başvurmak yerine, bu iğrenç saldırının sorumlularının ortaya çıkarılmasını talep etti.

Örgüt ayrıca, bu iğrenç suikastın sorumlularının Kongo ve Ruanda orduları saflarında aranması gerektiğine işaret etti.


Editörün Seçimi

Multimedya