Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve Umman dışişleri bakanları Maskat’ta bir araya geldiler

Suudi Arabistan ve Umman dışişleri bakanları Maskat’ta bir araya geldiler

Perşembe, 25 Şubat, 2021 - 08:45
Prens Faysal bin Ferhan dün mevkidaşı Seyid Bedr bin Hamad El Busaidi ile görüştü. (SPA)

Suudi Arabistan ve Umman yönetimleri, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) aracılığıyla yürütülen Körfez ülkelerin ortak eylemine dikkat çekerek ocak ayında düzenlenen ve Körfez krizini sonlandıran el-Ula Zirvesi’nden çıkan kararlara uyulması gerektiğini vurguladılar.

 Açıklama, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan’ın bir gün süren Maskat ziyareti sırasında, Umman Dışişleri Bakanı Şeyh Bedr bin Hamad Al Busaidi ile düzenlediği toplantıda geldi.

Taraflar düzenlenen basın toplantısında, iki dost ve kardeş ülkenin arasındaki derin, sağlam ve tarihi ilişkileri güçlendirmenin yanı sıra karşılıklı daha fazla fayda sağlanabilmesi için farklı alanlardaki ortaklığı daha da derinleştirmek ve güçlendirmek istediklerini dile getirdiler. Ayrıca çevre, tarım, balıkçılık, sağlık, siber güvenlik, taşımacılık, teknoloji ve enerji gibi sektörlerin yanı sıra bilimsel çalışmaların geliştirilmesi, turizm, yatırım ve ticaret fırsatlarını destekleyecek ve yeni ufuklar açacak olan ortak çıkarların güçlendirilmesi başlıklarını gündeme getirdiler.  

Umman resmi haber ajansı ONA’ya göre iki taraf, diplomatik ve siyasetin yanı sıra uluslararası ve bölgedeki birtakım konular hakkında bilgi alışverişinde bulundular. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) çerçevesinde Körfez ülkelerin ortak eylemlerinin sürmesinin önemini vurguladılar. Ajans ayrıca her iki bakanın, Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı El-Ula Zirvesi’nde çıkan kararlara uyulması gerektiğinin önemine dikkat çektiklerini, bunun yanı sıra bölgede ve bütün dünyada barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması için atılan tüm adımların desteklenmesi gerektiğini vurguladıklarını aktardı. 


Editörün Seçimi

Multimedya