Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO’dan ‘Uzayan Kovid’ uyarısı

WHO’dan ‘Uzayan Kovid’ uyarısı

Perşembe, 25 Şubat, 2021 - 17:45
WHO logosu (AP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) semptomların uzun bir süre hissedilmesine denilen ‘Uzayan Kovid’ durumuna dünyadaki tüm sağlık otoriteleri tarafından azami önem verilmesi gerektiğini bildirdi.

AFP’ye göre Kluge bugün düzenlediği basın toplantısında, “Uzayan Kovid, Dünya Sağlık Örgütü için bir önceliktir ve tüm sağlık otoriteleri için de aynı olmalıdır” dedi.

Bazı çalışmalar hastalığa ışık tutmaya başlasa da, koronavirüse yakalananların bazılarının yorgunluk, beyin sisi, kalp ve sinir bozuklukları da dahil olmak üzere aylarca semptom yaşamaya devam etmesinin nedeni hala net değil.

Koronavirüse yakalanan her 10 kişiden biri, 14 hafta sonra bile semptomlar yaşıyor.

Salgının patlak vermesinden kısa bir süre sonra Uzayan Kovid vakalarına rastlandığını dile getiren Kluge, Avrupa ülkeleri ve kurumlarına entegre bir araştırma gündemi kapsamında birlikte çalışma ve veri toplama araçlarını ile çalışma protokollerini birleştirmeye çağırdı.

WHO, 9 Şubat’ta Uzayan Kovid ile ilgili ilk küresel seminere ev sahipliği yaptı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya