Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BMGK’dan koronavirüs aşısının dağıtımı için ‘küresel ateşkes’ adımı

BMGK’dan koronavirüs aşısının dağıtımı için ‘küresel ateşkes’ adımı

Cuma, 26 Şubat, 2021 - 09:45
Bir önceki BMGK toplantısı (Arşiv- Reuters)

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İngiltere tarafından hazırlanan ve Kovid-19 aşılarının dağıtımına izin verilmesi için silahlı grupları kapsamlı ve kalıcı bir ateşkes sağlanmasına davet eden bir karar taslağı imzaladı.

Reuters’e göre taslağın onaylanması Çin ve BM’deki Joe Biden başkanlığındaki yeni ABD yönetimi arasında iş birliğinin test edilmesi demek. Diplomatlar, taslağın en kısa sürede yürürlüğe girmesini beklediklerini ifade etti.

15 ülkeden oluşan BMGK’nın, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçtiğimiz yıl teklif ettiği küresel ateşkes çağrısı kararını onaylaması 3 aydan daha fazla sürdü. Koronavirüs salgını nedeniyle Çin ve Donald Trump liderliğindeki eski ABD yönetimi arasındaki tartışmalar nedeniyle çağrının yürürlüğe girmesi vakit aldı.

Taslağın detaylarının bugün açıklanması bekleniyor. Taslağa tam onay için 9 üye ülkenin yeşil ışık yakması gerekiyor. Konseyin daimi üyesi olan ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin karara itiraz etmeyecek.


Editörün Seçimi

Multimedya