Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak'taki uluslararası güçler tehdit seviyesinin yükseltilmesinin ardından teyakkuzda

Irak'taki uluslararası güçler tehdit seviyesinin yükseltilmesinin ardından teyakkuzda

Cumartesi, 27 Şubat, 2021 - 17:15
Bağdat'ın kuzeyindeki Beled Hava Üssü'ndeki Amerikan askerleri (Arşiv - AFP)

ABD'nin önderliğindeki Birleşik Ortak Görev Gücü‑Doğal Kararlılık Harekâtı, Irak'taki ABD askeri personeli için tehdit seviyesini yükseltirken, Beled Hava Üssü'ndeki yabancı güçler, ABD'nin Suriye'deki hava saldırılarına yanıt verilmesinden endişe ederek teyakkuz durumuna geçti. 

Fox News haber ajansının konuyla ilgili iki kaynaktan aktardığı bilgilere göre, Irak’taki yabancı kuvvetlere yönelik artan koruma durumunun birkaç gün sürmesi bekleniyor. Bölgedeki mevcut koşullar göz önüne alındığında bu adım rutin bir önlem olarak değerlendiriliyor.

Kaynak, "Koalisyon güçlerini korumak önceliğimizdir. Bu nedenle kuvvet koruma seviyelerini yükseltmek temkinli ve ihtiyatlı bir önlem” dedi.

Konuyla ilgili bir kaynak, ABD hükümeti ile anlaşmalı bir şirket olan Beled Hava Üssü'ndeki Sallyport Global şirketinin ABD’nin ortaklarının yüksek alarm durumuna geçtiğini bildirdiğini aktardı. Buna göre sadece görev için gerekli olanlar istisna olmak üzere, hareketliliğe yerel saatle 18.30-05.00 arasında izin verilmeyecek ve herkesin korunaklı alanların dışında koruyucu ekipman giymesi gerekecek.

Beled Hava Üssü, geçen hafta sonu katyuşa roketleriyle saldırıya uğradı ve bir kişi yaralandı. Ayrıca bu ay, İran destekli milislerin ABD vatandaşlarına karşı üç büyük saldırısı oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, bu olaylara karşılık olarak Perşembe günü Suriye'nin doğusunda sınırlı hava saldırılarını onayladı. ABD'li yetkililere göre, Irak sınırına 500 kiloluk lazer güdümlü 7 bomba atıldı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, "Hangi hedefi vurduğumuzdan eminiz. Hedefin, saldırıları gerçekleştiren milisler tarafından kullanılan hedefin aynısı olduğuna eminiz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya