Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Netanyahu: İran İsrail’in en büyük düşmanı, onu durdurmaya kararlıyım

Netanyahu: İran İsrail’in en büyük düşmanı, onu durdurmaya kararlıyım

Pazartesi, 1 Mart, 2021 - 11:15
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ı geçtiğimiz hafta Umman Körfezi’nde bir İsrail gemisini hedef alan patlama ile suçlayarak, tüm bölgede İran’ı vurduklarını söyledi.

Netanyahu konuya dair açıklamasında, “Bu gerçekten de İran’ın yaptığı bir eylemdi, bu çok açık. İran İsrail’in en büyük düşmanı, onu durdurmaya kararlıyım. İran’ı tüm bölgede vuruyoruz” dedi.

Deniz güvenliğiyle ilgilenen Londra merkezli Dryad Global şirketine göre MV Helios Ray adlı İsrail’e ait bir yük gemisinde geçtiğimiz Perşembe günü Umman Körfezi’nin kuzeybatısında Singapur’a doğru seyir halindeyken patlama meydana gelmişti.

23 Mart’ta yapılması planlanan milletvekili seçimleri için kampanya yürüten Netanyahu, “En önemlisi de İran, anlaşma olsun veya olmasın nükleer silah elde edemeyecek. Arkadaşım (ABD Başkanı Joe) Biden’a da bunu söyledim” diye konuştu.

Netanyahu’nun bu açıklaması, İsrail’in Suriye’deki İran yanlısı milislere karşı dün gece düzenlediği hava saldırılarının ardından geldi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz da, İsrail’in ‘ön değerlendirmesine’ göre İran’ın bu patlamanın sorumlusu olduğunu söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya