Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Etiyopya ordusu Tigray bölgesinde yabancı ajanslara çalışan muhabirleri gözaltına alıyor

Etiyopya ordusu Tigray bölgesinde yabancı ajanslara çalışan muhabirleri gözaltına alıyor

Salı, 2 Mart, 2021 - 16:15
BBC’nin Tigray muhabiri Girmay Gebru (BBC)

BBC, Etiyopya askerlerinin Tigray bölgesinde görev yapan muhabir Girmay Gebru’yu gözaltına aldığını açıkladı.

Tanıklara göre, muhabirleri Gebru’nun Tigray’ın başkenti Mekelle’de askerler tarafından gözaltına alındığını bildiren BBC, konuya ilişkin endişelerini Etiyopyalı yetkililerle paylaştıklarını ifade etti.

Financial Times gazetesi ise, sivil kıyafetli insanların gazete için çalışan bir tercümanı gözaltına aldığını, AP için çalışan bir diğer tercümanın da geçtiğimiz hafta sonu gözaltına aldığını bildirdi.

Financial Times’ın konuya ilişkin haberinde, “Financial Times gazetesinin tercümanı Alula Akalu ve Fransız haber ajansı AFP’nin tercümanı Fitsum Berhane’nin serbest bırakılmasını sağlamak için olası tüm adımları atıyoruz. İlgili makamlara endişelerimizi bildirdik ve gözaltına alınmalarının nedenlerini anlamaya çalışıyoruz” denilerek, tercümanların Mekelle’deki hükümetten izin aldıklarını vurguladı.

AFP Global Haberler Direktörü Phil Chetwynd ise, “Fitsum Berhane’ye yönelik herhangi bir özel suçlama konusunda bilgilendirilmedik. Bir medya ajansı ile işbirliği, gözaltına alınmasının nedeni olmamalı. Derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), tarafından dün yapılan açıklamada, Tigray bölgesinde en az dört medya çalışanının gözaltına alındığı bilgisi verildi.

CPJ, iktidar partisinden bir yetkilinin geçen Cuma günü açıklamasında kullandığı, “Hükümet, Tigray’da uluslararası gazetecilere ‘yanlış bilgi vermeye çalışan’ kişilere karşı harekete geçecek” şeklindeki sözlerini de hatırlattı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya