Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’dan ABD’ye yaptırım yanıtı: Çıkarlarımızı savunmaya devam edeceğiz

Rusya’dan ABD’ye yaptırım yanıtı: Çıkarlarımızı savunmaya devam edeceğiz

Çarşamba, 3 Mart, 2021 - 12:15
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova (AP)

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yeni yaptırımlara yönelik yaptığı açıklamasında, ABD’nin ‘Rus karşıtı düşmanca saldırı’ başlattığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Kremlin’e yönelik yaptırım kararı muhalif lider Aleksey Navalni'nin zehirlenmesi ve tutuklanması nedeniyle gerçekleşti.

44 yaşındaki Navalni geçtiğimiz Ağustos ayında Sibirya’nın Omsk kentinden Moskova’ya uçuşu sırasında zehirlenerek rahatsızlandıktan sonra tedavi için Almanya’ya gönderilmişti. Kremlin suçlamaları reddederken, zehirlenmeye dair herhangi bir kanıt olmadığını iddia ediyor.

Reuters haber ajansına göre Zaharova konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada, “Bütün bunlar iç işlerimize açık müdahalenin devam etmesi için bahanedir. Buna katlanma niyetinde değiliz. Mütekabiliyet ilkesine göre tepki vereceğiz” şeklinde konuştu.

Bu bağlamda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin ülkesine karşı tek taraflı ve "gayrimeşru" yaptırım uyguladığını söyledi.

Zaharova, ABD tarafından uygulanan yaptırımların geçmişte de amacına ulaşamadığını belirterek, yine başarısızlıkla sonuçlanacağını vurguladı.

Zaharova ayrıca, “ABD'nin yaptırımlarının önyargıları ne şekilde olursa olsun ulusal çıkarlarımızı tutarlı ve kararlı bir şekilde savunmaya devam edeceğiz ve her türlü saldırıyı reddedeceğiz. Muhataplarımızı ateşle oynamamaya davet ediyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya