Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Netanyahu, BAE Büyükelçisi ile bir araya geldi

Netanyahu, BAE Büyükelçisi ile bir araya geldi

Çarşamba, 3 Mart, 2021 - 10:30
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ilk Tel Aviv Büyükelçisi Muhammed Mahmud Al Haca ile başbakanlıkta görüştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İbrahim Anlaşması’na katılan BAE ve diğer Arap ülkeleriyle yapılan Barış Planı’na övgüde bulundu. Netanyahu, BAE Büyükelçisi Muhammed Mahmut al-Haca ile gerçekleştirdiği görüşmede iki ülkenin söz konusu anlaşmayla birlikte “sadece Ortadoğu’yu değil dünyayı da değiştirdiğini” vurguladı.

Netanyahu BAE’nin İsrail’deki ilk büyükelçisi olan al-Haca’ya, kendisiyle tanışmaktan mutlu olduğunu ve ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. “Birlikte, Ortadoğu’nun ve dünyanın çehresini değiştiriyoruz!” dedi. Görüşmede, birçok alanda ortak, bölgesel ve ikili projelerin geliştirilmesine dair olasılıklar müzakere edildi. Sıcak ve dostane bir atmosferin hâkim olduğu toplantıya, Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir ben-Shabbat ve diğer üst düzey yetkililer de katıldı.

BAE Büyükelçisi görüşmede geçtiğimiz eylül ayında İbrahim Anlaşması’’nın imzalanmasından bu yana iki ülke arasında gelişmekte olan ilişkilerin ilerletilmesinin ve derinleştirilmesinin önemini vurguladı.

BAE’nin Tel Aviv Büyükelçisi, güven mektubunu Cumhurbaşkanı’na sunmasının ardından 5 günlük bir ziyaret için pazartesi günü İsrail’e gitti. Ayrıca Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nahyan da İsrail’e davet edildi.

Yapılan açıklamalarda ilişkileri normalleştiren İbrahim Anlaşmaları’nın tarihsel boyutuna ve BAE’nin oynadığı öncü role övgüde bulunularak iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik bir önemde olduğu vurgulandı.

Büyükelçi, Netanyahu ile dün gerçekleştirdiği görüşme öncesinde de geçici bir büyükelçilik konutu için sunulan önerileri incelemek üzere Tel Aviv ve Herzliya’daki baz yerleri gezdi. Bu esnada Holokost Kurbanları (Yad Vashem) müzesini ziyaret etti. Ülkesine geri dönecek olan büyükelçi bu ayın sonundaki Yahudi Hamursuz Bayramı’nın ardından tekrar İsrail’e giderek görevine başlayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya