Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AstraZeneca: Aşıda ‘domuz katkısı’ yok

AstraZeneca: Aşıda ‘domuz katkısı’ yok

Pazartesi, 22 Mart, 2021 - 07:45

AstraZeneca pazar günü yaptığı açıklamada, Kovid-19 aşısının domuz katkısı içermediğini belirterek dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Endonezya’da aşının İslami kurallara uygun olmadığı yönündeki iddiasına karşı çıktı.

Endonezya Ulema Konseyi (MUI) cuma günü internet üzerinden yaptığı açıklamada “Aşının üretim sürecinde domuzun pankreasında bulunan tripsin maddesi kullanılıyor. Bu sebeple koronavirüs aşısı haramdır” ifadesini kullanmıştı.

Bununla birlikte Konsey, AstraZeneca aşısının dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün insan sağlığında neden olacağı herhangi bir olumsuz acil durumda kullanılabileceğini onayladı.

Endonezya’daki AstraZeneca sözcüsü Rizman Abudaeri yaptığı açıklamada, “Aşının üretimi sırasında, domuz veya diğer hayvansal ürünlerden elde edilen ürünlerle temas edilmiyor” dedi.

Endonezyalı yetkililer cuma günü, Kovid-19’un Avrupa’daki bazı kişilerde kanda pıhtıya sebep olduğuna dair raporları incelemiş, ardından da AstraZeneca aşısının kullanımını onaylamıştı.

Asya bölgesinde koronavirüs salgınından en sert etkilenen ülkelerden olan Endonezya'da cumartesi günü toplam vaka sayısı 1 milyon 460 bin 788’e yükselirken yaşamını yitirenler de 39 bin 550 oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya