Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sinopharm aşısının üretilmesi için BAE ve Çin’den ortak proje

Sinopharm aşısının üretilmesi için BAE ve Çin’den ortak proje

Pazartesi, 29 Mart, 2021 - 07:45
BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Abu Dabi’deki açılışta (WAM)

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, BAE merkezli G42 Healtcare ve Çin Sinopharm Grubu arasında BAE’de Sinopharm aşısının üretilmesi için iki ülke arasında ortak bir proje başlattı.

Şeyh Abdullah bin Zayed, dün yaptığı açıklamada, “BAE ve Çin, tarihi ve istisnai ilişkilerinde ‘İnsanlık için Stratejik Ortaklık’ isimli yeni bir sayfa başlatıyor. Kapsamlı ve stratejik ortaklığımızın çeşitli seviyelerdeki büyük başarılarını kutluyoruz. Zorluklar karşısında dost ülkeler olarak Kovid-19 salgınının başlamasından bu yana birlikte çalışmaya devam ediyoruz” dedi. Bakan, projenin faydalarının sadece Çin ve BAE’yi ilgilendirmediği, tüm dünyayı kapsadığını vurguladı.

Bakan, BAE’de Yaşam Bilimleri ve Aşı Üretimi projesinin tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınıyla mücadele için diğer ülkelerin gösterdiği çabalara katkıda bulunduğunu söyleyerek BAE’nin pandemi ile mücadelede diğer ülkeler ile ortak projeleri güçlendirmenin önemine inandığını, halkların ve toplumların güvenliği ve istikrarı için salgının etkilerinin incelendiğini açıkladı.

Sinopharm Group Başkanı Liu Jingzhen, yaptığı konuşmada, “Bugün Kovid-19 salgını ile mücadele yolculuğunda büyük bir adım atıyoruz” dedi. Jingzhen, projenin öncü olduğunu belirterek, BAE ve Çin arasındaki yakın iş birliği ve ortaklık sayesinde projenin başlatıldığını açıkladı.

Liu Jingzhen, proje sayesinde, BAE, Sinopharm aşısı üretiminde yer alacağını, projenin iki dost ülkenin salgınla mücadeledeki çabalarını yansıtacağını ve BAE, diğer Arap ülkeleri ve dünyada etkili bir rol oynayacağını, toplumun sağlığını ve güvenliğini arttırmaya yönelik katkı sağlayacağını belirtti.

Açılış töreninden sonra Şeyh Abdullah bin Zayed ve Wang Yi, projenin resmi lansmanını ve BAE’nin aşı için üretim hattı olacağını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya