Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, Hayat- Vax adlı aşının üretimine başladı

BAE, Hayat- Vax adlı aşının üretimine başladı

Salı, 30 Mart, 2021 - 10:15

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dün yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) aşısının üretimine başlanıldığını duyurdu. Dünyanın en büyük ilaç firmalarından biri olan ve dünya çapında 100 milyonu aşkın koronavirüs aşısı yapan Çinli Sinopharm ile Abu Dabi merkezli Group 42 adlı firmalar ortaklığında üretilen ‘Hayat-Vax’ adlı aşı, bölgedeki ilk yerel üretilen aşı olma özelliği taşıyor.

Geçtiğimiz yıl Sinopharm ve Group 45, 125’i aşkın ülkeden 43 bini aşkın gönüllünün katılımıyla, Arap bölgesinde koronavirüse karşı geliştirilmiş aşının üçüncü klinik testleri için iş birliği yapmıştı.

Yıllık 200 milyon dozu aşkın aşı üretilecek olan yeni tesis, Abu Dabi’deki Halide Endüstri Bölgesi’nde yer alıyor.

BAE'de kullanılacak aşıdan ayda 2 milyon doz üretilecek.

Çin'de Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü ve Sinopharm tarafından geliştirilen Hayat-Vax aşısı, 9 Aralık’ta BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı tarafından resmi olarak tescil edildi. Sinopharm tarafından hazırlanan ve Çin İlaç Değerlendirme Merkezi tarafından onaylanan aşı yüzde 79,34 oranında koruyuculuk etkisi gösterdi.

Şu ana kadar BAE nüfusunun yüzde 52’sinden fazlasına aşı sağlandı. Ülke çapındaki 205 tıp merkezi aracılığıyla aşılama programının güçlendirilmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya