Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi’nin Nahda Barajı konusundaki uyarısına Etiyopya’dan ilk yanıt

Sisi’nin Nahda Barajı konusundaki uyarısına Etiyopya’dan ilk yanıt

Çarşamba, 31 Mart, 2021 - 17:30
Nahda Barajı (AP-Arşiv)

Etiyopya’nın Kahire Büyükelçisi Marcus Tekeli, Afrika Birliği (AfB) himayesinde tüm taraflar için tatmin edici bir anlaşmaya varmak için Mısır ve Sudan ile Nahda Barajı (Rönesans) konulu görüşmelerin yakında yeniden başlayacağını açıkladı.

Tekeli, bugün büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında, “Sudan’ın önerdiği dörtlü arabuluculuk komitesiyle ilgili olarak Etiyopya ile resmen temasa geçilmedi. Biz bunu sadece medyadan öğrendik” dedi.

Büyükelçi, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Nahda Barajı hakkındaki sert sözlerine yanıt vererek, ülkesinin müzakerelere odaklandığını ve anlaşmazlıkları barışçıl bir şekilde çözmek için çalıştığını söyledi.

Sisi, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, “Herkese söylüyorum, kimse Mısır’dan bir damla su alamaz. Kimseyi tehdit etmiyoruz. Diyaloğumuz çok mantıklı ve çok sabırlıyız. Ancak, kimse Mısır’dan su noktasını alamayacak. Mısır’ın suyu kırmızı çizgidir ve bizim tepkimiz tüm bölgenin istikrarını etkileyebilir” şeklinde uyarmıştı.

Etiyopya Büyükelçisi, ülkesinin 2011 yılından beri barajı inşa ettiğini, Mısır’a karşı şeffaf davrandığını, ülkesinin diyaloğa açık olduğunu ve tüm taraflar için tatmin edici bir anlaşma istediğini belirtti.

Marcus Tekeli, bir anlaşmaya varmanın ülkesinin de çıkarına olduğunu söyleyerek, “Amacımız barajı 3 yıl içinde doldurmaktı, ancak iki ülkenin arzusuna göre barajı 5 ila 7 yıl arasında doldurmayı kabul ettik. Addis Ababa, müzakerelere ve barışçıl çözümlere kararlı ve şu anda müzakerelere odaklanıyoruz” dedi.

Mısır ve Sudan, Afrika Birliği (AfB), Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve ABD’den oluşan dörtlü arabuluculuk aracılığıyla Etiyopya ile barajın doldurulması ve işletilmesine ilişkin bağlayıcı bir anlaşma yapılmasını talep ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya