Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Temsilciler Meclisi 2021 bütçesini onayladı

Irak Temsilciler Meclisi 2021 bütçesini onayladı

Perşembe, 1 Nisan, 2021 - 08:00
Basra’da mayın temizleme çalışmalarına katılan kadınlar (Reuters)

Irak 2021 federal mali bütçesinde yer alan bazı maddeler nedeniyle siyasi blokları arasındaki derin farklılıklara rağmen, Temsilciler Meclisi, Bağdat ile Irak Kürt bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) arasındaki anlaşmazlık nedeniyle aylarca üzerinde anlaşılamayan 2021 bütçesinin 58 maddesini onayladı.

Mecliste bütçe maddelerinin oylamasına 215 milletvekili katılırken, büyük bloklar, özellikle Irak Kürt bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) payı ve federal hükümete karşı petrol yükümlülükleri ile ilgili olanlar olmak üzere, tartışmalı hükümlerin üzerinde anlaştı.

Bağdat ile IKBY arasındaki müzakereler, bölgeye bütçe fonunun yaklaşık yüzde 13’ünün verilmesi karşılığında çıkarma ve taşıma fonlarının kesintisi ile, IKBY’nin 460 bin varil petrolü Irak Devlet Petrol Pazarlama Şirketi’ne (SOMO) ulaştırmasını öngören anlaşma ile sonuçlandı.

Böylece meclis 2021 bütçesinin IKBY ile ilgili 11. maddesini oylamayı başardı.

Siyasi bloklar, Merkez Bankası’nın aylar önce dolar karşısındaki değerini düşürmesinin ardından dinarın döviz kuru üzerinde de anlaştı.

Hükümetin bütçe açığını kapatmak için bütçeye koyduğu bazı kredilerle ilgili anlaşmazlığın çözülmesi ve bazı blokların Haşdi Şabi’de sözleşmeleri feshedilenlerin geri dönüşü yönündeki taleplerinin yerine getirilmesi konusunda da anlaşmaya varıldı.

Temsilciler Meclisi Finans Komitesi adına açıklama yapan Milletvekili Ahmed Cuburi, bütçe kanununda sözleşmelere ilişkin tüm hükümlerin dahil edildiğini söyleyerek, “Siyasi blokların son üç gündür toplanması, yararsız olduğu düşünülen kredilerden bazı paragraflarının silinmesine ve ertelenmesi yönünde bir anlaşmaya yol açtı. Finans Komitesi, tahsisler ve ekipmanla ilgili diğer konularla ilgili olarak Elektrik Bakanı’nı ağırladı. Bakan, devletten gelen yazının manipüle edilmesinin yaz aylarında elektrik kesintisine neden olacağını bildirdi” dedi.

Cuburi’ye göre 2021 bütçesi, öğretim görevlilerine 900 milyar dinardan fazla ayırmanın yanı sıra Elektrik ve Çalışma Bakanlığı’ndaki sözleşmeleri de içeriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya