Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

G7: Eritreli güçler Etiyopya’nın Tigray bölgesinden hızla çekilmeli

G7: Eritreli güçler Etiyopya’nın Tigray bölgesinden hızla çekilmeli

Cuma, 2 Nisan, 2021 - 16:00
Etiyopya askeri (AFP-Arşiv)

G7 grubu dışişleri bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, Eritreli askerlerin Etiyopya’da çatışmaların yaşandığı Tigray bölgesinden ‘hızlı’ bir şekilde çekilmesi çağrısında bulunuldu.

AFP’ye göre Almanya, Fransa, İtalya, ABD, Kanada, Japonya ve İngiltere dışişleri bakanlarının açıklamasında, “Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Eritre güçlerinin Tigray’dan çekilmesine ilişkin son açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu süreç hızlı, koşulsuz ve doğrulanabilir olmalıdır” denildi.

İnsan hakları ihlallerine ilişkin son raporlardan endişe duyduklarını ifade eden bakanlar, çatışmaya dahil olan tarafları itidale, sivillerin korunmasını sağlamaya, insan haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermeye çağırdı.

Açıklamada, bildirilen suçların bağımsız, şeffaf ve tarafsız bir soruşturmaya tabi tutulmasının esas olduğu ve bu insan hakları ihlallerinden sorumlu olanların hesap vermesi gerektiği de ifade edildi.

Abiy Ahmed, Mart ayı sonunda Eritre Devlet Başkanı İslamias Afwerki ile yaptığı görüşmenin ardından, Kasım ayında çatışmanın patlak vermesinden sonra bölgeye giren Eritre ordusunun Tigray’dan çekileceğini bildirdi.

Etiyopya ordusunun yanı sıra Eritreli güçler bölgede katliam, tecavüz ve yağma yapmakla suçlanırken, Asmara ve Addis Ababa’daki yetkililer Tigray’da Eritreli güçlerin varlığını aylarca reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya