Nahda Barajı müzakereleri bugün AfB’nin arabuluculuğunda Kinşasa'da başlıyor

Nahda Barajı müzakereleri bugün AfB’nin arabuluculuğunda Kinşasa'da başlıyor
TT

Nahda Barajı müzakereleri bugün AfB’nin arabuluculuğunda Kinşasa'da başlıyor

Nahda Barajı müzakereleri bugün AfB’nin arabuluculuğunda Kinşasa'da başlıyor

Mısır, Sudan ve Etiyopya’nın dışişleri ve sulama bakanları, Addis Ababa'nın 2011'den bu yana Nil'in ana kolu üzerine inşa ettiği Nahda (Rönesans/Hedasi) Barajı müzakereleri için bugün Kongo Demokratik Cumhuriyeti’Nin başkenti Kinşasa'da bir araya gelecekler. Nahda Barajı krizini çözmek için düzenlenecek olan yeni müzakere turunun ilkine AfB’nin şubat ayı dönem başkanı Kongo Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ev sahipliği yapacak. Diğer yandan Mısır Sulama Bakanlığı dünkü açklamasında, su kullanımını rasyonelleştirmeyi ve su ünitesinden elde edilen kazancı en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan büyük ulusal projeleri uygulamaya devam ettiklerini vurguladı.
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, müzakerelere katılmak için dün Kinşasa'ya gitti. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Bakan Şukri dün yaptığı açıklamada, "Mısır, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin davetine, üç ülkenin çıkarlarını dikkate alacak bir şekilde barajın doldurulması ve işletilmesi konusunda yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varılmasıyla sonuçlanacak ciddi ve etkili bir müzakere sürecinin başlatılması çağrısı çerçevesinde yanıt verdi” dedi. Sudan resmi haber ajansı da dün yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Meryem es-Sadık ve Sulama ve Su Kaynakları Bakanı Yasir Abbas'ın da aralarında bulunduğu Sudanlı bir heyetin Nahda Barajı toplantılarına katılmak üzere bugün Kinşasa'ya gideceğini aktardı. Ajansa göre Sudanlı heyet bu tura, müzakere yöntemini ve sürecini belirlemek ve üzerinde bir uzlaşıya varmak amacıyla katılacak. Ayrıca heyetin, özellikle Sudan'ın üç tarafın bir anlaşmaya varmasına yardımcı olmak sunduğu için dörtlü bir uluslararası arabuluculuk teklifi çerçevesinde, son aylarda müzakerelerin askıya alınmasına neden olan çıkmazın ötesine geçen yapıcı müzakerelerin sürdürülmesini hedeflediği belirtidi. 
Mısır ve Sudan Etiyopya'yı kapsamlı bir anlaşmaya varılıncaya kadar önümüzdeki temmuz ayında baraj rezervuarını doldurma planlarını ertelemeye çağırıyor. Sudan müzakerelerin önündeki engellerin kaldırılması için Afrika Birliği (AfB), Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve ABD’den oluşan dörtlü bir arabuluculuk mekanizması teklifinde bulunmuştu. Ancak teklif Etiyopya tarafından reddedildi. Mısır ve Sudan, barajın doldurulmasının su payları üzerindeki etkisinden endişe duyuyor. Kahire önceki açıklamalarında, su haklarını koruma ve barajla ilgili herhangi bir anlaşmada herkes için fayda sağlama ilkelerine vurgu yaparak müzakereleri tamamlama konusundaki kararlılığını yinelemişti. 
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, "Mısır'ın Nil suyundaki payını tehlikeye atmayacağı” konusunda uyarıda bulundu. Kongo Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan yetkililer, toplantının AfB’nin şubat ayı dönem başkanı Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'nin ev sahipliğinde yapılacağını ve 3 gün süreceğini bildirdiler. AfB'nin Güney Afrika dönem başkanlığı sırasında geçen yıl Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında müzakereler yapıldı ancak bir fikir birliğine varılamadı. 
Etiyopya’nın Kahire Büyükelçisi Marcus Tekeli, “konuya ilişkin üç ülke arasında diyalog konusunda bir anlaşma sağlanmazsa, herkesin kazanacaği bir anlaşmaya ulaşmanın zor olacağını" belirtti. Etiyopya haber ajansının Büyükelçi Tekeli’den aktardığı habere göre Büyükelçi, "Etiyopya'nın ilkeli pozisyonu ve anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözme konusundaki uzun vadeli taahhüdünü” vurguladı. Tekeli önceki açıklamalarında, ülkesinin tüm tarafları tatmin edecek bir anlaşmaya varmak için müzakerelerin devam etmesi konusunda kararlı olduğunu söylemişti.
Diğer yandan Mısır Sulama Bakanlığı “Mısır su kullanımını rasyonelleştirmeyi ve su ünitesinden kazancı en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan büyük ulusal projeleri uygulamaya devam ediyor" açıklamasında bulundu. Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati dün, kanalların rehabilitasyonuna yönelik ulusal projenin nasıl yürütüleceği ve taşkın sulama sistemlerinden modern sulama sistemlerine geçişe ilişkin ulusal proje hakkında bir rapor aldı. Raporda şu ifadeler yer aldı:
“Mısır'ın çeşitli vilayetlerinde bin 372 km uzunluğundaki kanalların rehabilitasyonu tamamlanırken, 4 bin 584 km uzunluğundaki diğer kanalların rehabilitasyonu işlemi de devam ediyor. Ayrıca 1089 km için mali kaynak sağlandı. Böylece projenin kapsadığı toplam kanal uzunluğu 7 bin 45 km oldu. Bu da hedeflenen 7 bin km'den fazla oldu. 2022'nin ortalarında sona ermesi beklenen projenin ilk aşaması için toplam maliyet 18 milyar Mısır cüneyhi (1,14 milyar dolar) olarak tahmin ediliyor.”
Bakanlık’a göre kanalların rehabilitasyonuna ilişkin ulusal proje, suyun yönetimi ve dağıtımı, tükenen kanallara su ulaştırma sürecini iyileştirmeyi ve vatandaşları su yollarını korumaya ve çevreyi kirlilikten korumaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Ayrıca projenin uygulandığı alanlarda somut ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel getiriler sağlaması bekleniyor.Gazze Ambulans ve Acil Durum Müdürü öldürüldü… İsrail tankları Refah'a girmeye devam ediyor

Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)
Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)
TT

Gazze Ambulans ve Acil Durum Müdürü öldürüldü… İsrail tankları Refah'a girmeye devam ediyor

Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)
Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)

Gazze Şeridi'ndeki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'deki bir kliniği hedef alan hava saldırısında Ambulans ve Acil Durum Müdürü Hani el-Cafarani'nin hayatını kaybettiğini açıklarken, İsrail ordusu da saldırıda Hamas için silah geliştiren Muhammed Salah'ın öldürüldüğünü duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'tan aktardığı habere göre Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık hizmeti sağlayıcıları ile birlikte, bugüne kadar 500 sağlık personelinin sistematik olarak doğrudan hedef alınıp öldürülmesine ve 310'dan fazla sağlık personelinin ağır ve insanlık dışı koşullarda alıkonmasına rağmen, insani ve tıbbi görevini sürdürme kararlılığını teyit ediyor.”

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, saldırının Salah'ı hedef aldığını ve kendisinin ‘Hamas terör hareketi için stratejik silahlar geliştirme projesinde bulunduğunu ve silah geliştirmek için çalışan bir dizi Hamas terör hücresine liderlik ettiğini’ bildirdi.

Sekiz ayı aşkın süredir devam eden savaşta, ABD destekli uluslararası arabuluculuk çabaları şimdiye kadar bir ateşkes anlaşmasına varılmasını sağlayamadı.

Hamas, herhangi bir anlaşmanın savaşı sona erdirmesi gerektiğini söylerken, İsrail, Hamas ortadan kaldırılana kadar çatışmaların geçici olarak durdurulmasını kabul edeceğini belirtiyor.

Mısır sınırı yakınlarındaki Refah'ta yaşayanlar, şehrin doğu, güney ve orta bölgelerini kontrol altına alan İsrail güçlerinin, batı ve kuzey bölgelerine doğru ilerlemeye devam ettiğini söyledi. Bölge sakinleri, ağır çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Bölge sakinleri, İsrail tanklarının dün Refah şehrinin kuzeybatısında yerlerinden edilmiş insanların çadırlarının bulunduğu el-Mevasi bölgesinin dış mahallelerine kadar ilerlediğini ve çok sayıda aileyi Gazze'nin merkezindeki Han Yunus ve Deyr el-Balah'a kaçmaya zorladığını söyledi.

Refah'ta yaşayan Bassam isimli Filistinli, “Refah'ın batısındaki Tel es-Sultan'da durum çok tehlikeli. İnsansız hava araçları (İHA) ve keskin nişancılar evlerini korumaya çalışan insanlara ateş ediyor. Tanklar halen batıdaki el-Mevasi bölgesine bakan alanlarda konumlanmış durumda” ifadelerini kullandı.

Reuters'e konuşan Bessam, “Öldürülen ve sokaklarda olan insanlar hakkında bilgi sahibiyiz. Ayrıca onlarca evin işgal güçleri tarafından nasıl yıkıldığını duyuyor ve görüyoruz” dedi.