Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da 3 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Lübnan’da 3 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Lübnan Kuvvetleri Partisi lideri koronavirüse yakalandı.
Cumartesi, 3 Nisan, 2021 - 13:15

Lübnan, bu yılın başlarında Noel ve yılbaşı sırasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerini kaldırmasının ardından vaka sayılarında daha önce görülmemiş bir artışa tanık oldu.  Aynı durumun önümüzdeki tatil günlerinde tekrarlanmasını önlemek için bugün kapsamlı bir kapanma ve üç gün sürecek sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ulusal Güvenlik Güçleri, söz konusu önlemlerin salgınının yayılma tehdidi ile mücadele kapsamında kamu güvenliğini korumak için alındığını ve Paskalya sırasında tedbileri ihlal eden kişilere ceza uygulayacağını duyurdu. Vatandaşlara tüm ihlalleri bildirme çağrısı yapıldı.

Güvenlik güçleri tarafından yapılan ve Paskalya tatili ile aynı zamana denk gelen açıklamada, salgının yayılmasının önlenmesi için Ulusal Afet Yönetim Dairesi’nin kapanma kararından muaf tutulması için belirlediği sektörlerde çalışanlar hariç olmak üzere cumartesi saat 05.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacağı belirtildi. Açıklamada, izin alınması şartı ile koronavirüse karşı koruyucu tedbirlere ve sosyal mesafe kurallarına bağlı kalarak yüzde 30 kapasite ile çalışan ibadet yerlerinde namaz kılınmasına izin verildiği belirtildi.

Lübnan Kuvvetleri Partisi medya birimi dün yaptığı açıklamada parti lideri Samir Caca’nın koronavirüse yakalandığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Caca, Lübnan Kuvvetleri Partisi'nin Maarab’daki genel merkezinde düzenlenen Çile Haftası Törenleri’nin ertesi günü hafif semptomlar hisseti. Semptomların 3 gün devam etmesinin ardından milletvekili eşi Sethrida Caca ile PCR testi yaptırdılar. Eşinin test sonucu negatif, kendisininkiise pozitif çıktı.”

Lübnan’da dün 2 bin 963 yeni vaka tespit edilmesi ile salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam vaka sayısı 474 bin 925’e yükseldi. Sağlık Bakanlığı günlük raporunda son 24 saatte koronavirüse bağlı nedenlerle 60 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Lübnan Tabipler Birliği (LTB) Başkanı Profesör Şeref Ebu Şeref, Kovid-19’a karşı ulusal aşılama planına yöneltilen eleştirilerle ilgili olarak sağlık çalışanlarının çok büyük bölümünün uygulamadaki gecikmeler nedeniyle aşı olmak için özel sektöre gideceklerini söyledi. Ebu Şeref salgın sebebiyle 38 doktorun yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Bazı aşılara yönelik endişeler ile ilgili olarak da açıklamada bulunan Şeref, endişelerin yersiz olduğunu belirterek AstraZeneca aşısı da dahil olmak üzere çok basit yan etkiler görüldüğünü kaydetti.

Ulusal Aşı Komitesi başkanı Dr. Abdurrahman el-Bizri de Pfizer’inen az 1,5 milyon aşı dozunun 3 ay içinde ülkeye ulaşacağından emin olduğunu söyledi. Lübnan’da aşı bolluğu olacağını kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya