Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Etiyopya: Eritreli güçler Tigray’dan çekilmeye başladı

Etiyopya: Eritreli güçler Tigray’dan çekilmeye başladı

Pazar, 4 Nisan, 2021 - 16:15
Tigray bölgesinde bir Etiyopya askeri (Reuters)

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı, Eritreli güçlerin Etiyopya’nın kuzeyindeki Tigray bölgesinden çekilmeye başladığını açıkladı.

Eritreli güçler, Tigray bölgesinde sivillere tecavüz etme, öldürme ve yağma gibi insan hakları ihlallerinden sorumlu olmakla suçlanıyor.

G7 grubu dışişleri bakanları tarafından geçtiğimiz Cuma günü yapılan ortak açıklamada, Eritreli askerlerin Etiyopya’da çatışmaların yaşandığı Tigray bölgesinden ‘hızlı’ bir şekilde çekilmesi çağrısında bulundu.

Almanya, Fransa, İtalya, ABD, Kanada, Japonya ve İngiltere dışişleri bakanlarının açıklamasında, “Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Eritre güçlerinin Tigray’dan çekilmesine ilişkin son açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu süreç hızlı, koşulsuz ve doğrulanabilir olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı, bu ortak açıklamaya yanıt vererek, “Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nin (TPLF) kışkırtmasıyla sınırı geçen Eritreli güçler geri çekilmeye başladı. Etiyopya Ulusal Savunma Kuvvetleri ulusal sınırları korumayı devraldı” denildi.

Son dört gün içinde bölgedeki elektrik ve telefon bağlantılarının kesilmesi, Eritreli güçlerin bölgeden çekilmeye başlayıp başlamadığına ilişkin teyit almayı zorlaştırıyor.

Eritre ve Etiyopya, onlarca görgü tanığına rağmen bölgedeki Eritreli güçlerin varlığını uzun süre inkar etti.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, artan uluslararası baskıdan sonra 23 Mart’ta bölgede Eritreli güçlerin bulunduğunu kabul etti.

Etiyopya, bölgede çatışmaların bittiğini açıklasa da, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), bölgenin birçok yerinde çatışma ve saldırı haberleri geldiğini belirtti.

OCHA, “Tigray’ın güney ve güneydoğu bölgelerinde giriş kısıtlamaları bir aydan uzun süredir uygulanıyor. Bu nedenle bölgedeki insani yardım operasyonları kesintiye uğruyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı ise buna cevaben, yabancı uzmanlar tarafından insan hakları ihlalleri iddialarına yönelik ortak bir soruşturmanın yakında başlayacağını duyurarak, bağışçıları bölgeye daha fazla gıda ve tıbbi yardım göndermeye çağırdı.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF), geçtiğimiz ay sonunda Etiyopya’nın Tigray bölgesindeki çalışanlarının 4 sivilin askerler tarafından öldürülmesine tanık olduğunu açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya