Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İspanya ekonomiye zarar vermeden haftada 4 gün çalışma planını test edecek

İspanya ekonomiye zarar vermeden haftada 4 gün çalışma planını test edecek

Pazar, 4 Nisan, 2021 - 15:45
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez (Reuters-Arşiv)

İspanya, yüzlerce şirketten haftada 4 gün çalışma planının ekonomiye zarar vermeden uygulanıp uygulanamayacağını görmek için yapılacak teste katılmalarını istedi.

Bloomberg’e göre plan, ülkede küçük ölçekli ve bireysel işletmeler tarafından başlatılırken, Başbakan Pedro Sanchez yönetimi ülke çapında üç yıl sürecek programa 50 milyon euro (59 milyon dolar) kamu parası tahsis etmeyi kabul etti.

Solcu parti Mas Pais’in, geçtiğimiz yıl gündeme getirdiği haftada 4 gün ve 32 saat çalışma önerisi hükümet tarafından onaylanmıştı.

Parti lideri Inigo Errejon, sonbaharda başlayarak, yaklaşık 200 işverenin gönüllü olarak bu teste kaydolmasını bekliyor.

Errejon konuya dair açıklamasında, “Çalışma gününü en son kısaltmamızdan, yani 8 saat çalışmaya hak kazandığımızdan bu yana yüz yıl geçti. Geçtiğimiz 100 yılda daha az çalışma saatiyle daha çok üretmeye devam ettik, ancak teknoloji sayesinde daha fazla üretebilme kabiliyeti insanlara daha fazla boş zaman sağlamadı” dedi.

Söz konusu teklifi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından önce yapan Errejon, bu krizin işyerlerinde daha fazla esnekliğe neden olduğuna dikkat çekti.

Errejon, yine de bu konuda bir testten daha fazlası yapmak için zorlu bir mücadele gerektiğini de kabul etti.


Editörün Seçimi

Multimedya