Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, ABD’nin ‘nükleer anlaşma’ konusundaki tutumu nedeniyle endişeli

İsrail, ABD’nin ‘nükleer anlaşma’ konusundaki tutumu nedeniyle endişeli

Pazartesi, 5 Nisan, 2021 - 16:00
ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley (AFP)

İsrailli yetkililer, ABD ile İran arasında Viyana’da dolaylı görüşmelerin başlamasından günler önce Başkan Joe Biden yönetiminin nükleer anlaşmayla ilgili verdiği ‘karışık mesajlardan’ duydukları endişeyi dile getirdi.

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley, Viyana’da yapılacak görüşmelerdeki amacın herhangi bir ek anlaşma eklenmeden nükleer anlaşmaya geri dönmek olduğunu dile getirmişti.

The Jerusalem Post’a göre, Malley’in geçtiğimiz Cuma günü PBS’e verdiği röportajda, daha güçlü hale getirecek herhangi bir ek unsur olmaksızın nükleer anlaşma geri dönüş hakkında konuştu.

Malley, “Amaç, ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönmek için hangi adımları atması gerektiği ve İran’ın nükleer anlaşmaya uymak için hangi adımları atması gerektiği konusunda hemfikir olup olamayacağımızı görmek” dedi.

Ancak, söz konusundaki röportajda Malley, nükleer anlaşma konusunda ABD’nin müttefikleriyle istişare yapmasının önemi hakkında konuşmadı.

İranlı nükleer bilim adamlarının anlaşmaya yönelik sürekli ihlalleri nedeniyle 2015 yılına göre daha fazla bilgi ve deneyime sahip olduğunu kabul eden Malley, bu konuda herhangi bir çözüm önermedi.

Bunun ardından üst düzey İsrailli bir yetkili, “ABD’nin politikası buysa, endişeliyiz. Malley röportajda, İran’ın nükleer silah elde etmesinin önüne geçmenin amaçlandığını söylemiyor. İranlıları hiçbir yerde kötü davranışlarla suçlamıyor. ABD’nin bölgedeki müttefikleriyle istişarenin önemi hakkında konuşmuyor” diyerek eleştiride bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya