Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak: 4 ayda 99 terörist tutuklandı, 34 terörist öldürüldü

Irak: 4 ayda 99 terörist tutuklandı, 34 terörist öldürüldü

Salı, 6 Nisan, 2021 - 13:15
Irak polisleri (Reuters-Arşiv)

Irak Terörle Mücadele Birimi, bugün, bu yılın il 4 ayında ülkede DEAŞ üyelerine karşı gerçekleştirdiği askeri operasyonların bilançosunu açıkladı. Birim, yayınladığı bildiride, 109 operasyon gerçekleştirmeyi başardıklarını ve bunun sonucunda ülkenin farklı bölgelerinde DEAŞ’a mensup 99 teröristin tutuklandığını belirtti. Ayrıca aynı dönemde 34 teröristinde operasyonlarda öldürüldüğü ifade edildi.

Terörle Mücadele Birimi, hava saldırıları hususunda ise Irak ordusunun, hava kuvvetlerinin ve uluslararası koalisyonun savaş uçaklarının sağladığı hava desteğiyle 337 saldırı gerçekleştirildiğini açıkladı. Birim, “Son operasyonlar, DEAŞ teröristlerinin hareketlerinin anlaşılmasından kaynaklanan üst düzey bir istihbarat ve taktiksel çabaya tanık oldu. Güvenli alanlara yayılan hücreler dağıtılarak ve veri tabanında kayıtlı olmayan unsurlara ulaşılarak hareketleri önlendi” dedi.

Terörle Mücadele Birimi, Haziran 2014 itibariyle Irak topraklarının yaklaşık üçte birinin kontrolü sırasında DEAŞ ile savaşan farklı Irak kuvvetlerine öncülük yaptı. DEAŞ, 2017 yılının sonlarında askeri olarak hezimete uğradı. Birim, yüksek derecede disipline ve donanıma sahip, genel olarak Irak vatandaşları ve ‘kurtarılmış bölgeler’ olarak bilinen bölgeler arasında iyi bir üne sahip.

Terörle Mücadele Birimi, ordudaki diğer güvenlik güçleri, polis ve Haşdi Şabi güçleri tarafından DEAŞ kalıntılarına karşı sürekli olarak yürütülen operasyonlara rağmen teröristler, ülkenin kuzeydoğusu ve kuzeybatısındaki şehir merkezlerinden uzak bölgelerde hala faaliyetlerini sürdürüyor. Bazı analist ve askeri yetkililer, terör örgütünün oluşturduğu mevcut tehlikelere değinirken, örgütle mücadelede rehavet dönemine karşı da uyardı.

Farklı askeri ve güvenlik güçlerinin DEAŞ’a yönelik operasyonlarına ilişkin günlük açıklamaları, örgüt unsurlarının ülkede hala kalıcı bir tehdit oluşturduğunu doğruluyor. Askeri İstihbarat Müdürlüğü de 5 Nisan’da Ninova vilayetinin batısında Ceyşul Usra terör örgütünün en önde gelen savaşçılarından biri olan Ebu Ömer lakaplı unsurun yakalandığını açıkladı. Aynı şekilde Irak’ın batısındaki Anbar vilayeti Operasyon Komutanlığı, 5 Nisan’da vilayetteki ayrı güvenlik operasyonları sırasında aranan iki kişinin tutuklandığını duyurdu. Komutanlıktan yapılan açıklamaya göre ikinci bir operasyonda da DEAŞ unsurlarının kaçmasının ardından silah ve ekipmanlara el koyuldu. Ayrıca Irak Savunma Bakanlığı, 5 Nisan’da ordu havacılık kuvvetlerinin Selahaddin vilayetinde DEAŞ’a ait bir tankeri imha ettiğini söyledi.


Yolsuzlukla mücadele

Öte yandan Yüksek Yargı Kurulu, 5 Nisan’da bu yılın ilk üç ayında yolsuzluk meseleleriyle ilgili tutuklama davaları hakkında benzer bir istatistik açıkladı. Yargı Konseyi, yaptığı açıklamada “Hilla’daki Dürüstlük Soruşturma Heyeti, dönem boyunca (Ocak ortasından Mart sonuna kadar), mali ve idari yolsuzluk davalarında üst düzey yetkililer aleyhine 13’ten fazla tutuklama ve yakalama emri çıkardı” dedi.

Heyet, geçen hafta ‘şehitler ve siyasi tutuklularla ilgili onaylanan raporu manipüle etmesi nedeniyle eski Babil valisi hakkında da tutuklama emri çıkarıldığını bildirdi. Konu hakkında açıklama yapan bir yetkili, 5 Nisan’da İmar Bakanlığı’na bağlı bir şirketin genel müdürüne rüşvetten hapis cezası verildiğini açıkladı.

Heyete bağlı soruşturma dairesinin yayınladığı bir bildiriye göre, Rusafe Ceza Mahkemesi, “İnşaat ve iskan bakanlarına ve belediyelere bağlı şirketlerden birinin genel müdürü hakkında iki yıl hapis cezası verildi. Bu karar, Basra vilayetindeki bir konut projesi için şahsın rüşvet alırken suçüstü yakalanması sonrasında alındı” açıklaması yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya