Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Almanya ve Fransa’dan Ukrayna’yı ‘kendine getirmesini’ talep etti

Rusya, Almanya ve Fransa’dan Ukrayna’yı ‘kendine getirmesini’ talep etti

Çarşamba, 7 Nisan, 2021 - 07:00
Moskova’nın desteklediği ayrılıkçılara ait bir tank, geçen yıl Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde görülüyor. (EPA)

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan yeni gerginliğin ışığında Almanya ve Fransa’dan Ukrayna hükümetini ‘kendine getirmesini’ talep etti.

Alman Haber Ajansı’nın haberine göre, Lavrov, dün Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi ziyareti sırasında ve Pakistan’ın başkenti İslamabad’a doğru hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, “Fransız ve Alman meslektaşlarımızın Ukrayna tarafını kendine getirmek için enerjik eylemlerini göremiyoruz” dedi.

Berlin ve Paris’in, Ukrayna’nın doğusunda Moskova ve Kiev hükümeti destekçileri arasında uzun zamandır süren çatışmaya barışçıl çözüm bulunması için Moskova ile yıllardır müzakereler yürüttüğü biliniyor.

Ukrayna güçlerinin Donetsk’e girdiğine dair çıkan haberlere de değinen Lavrov, Batı’nın tepkilerinin kendilerini ‘hayal kırıklığına’ uğrattığını dile getirdi. Rus Interfax haber ajansının aktardığına göre, Lavrov, “Herhalde Batılı meslektaşlarımız, kesinlikle kabul edilemez açıklamalar ve davranışlarla bile mümkün olan her şekilde Ukrayna yönetiminin desteklenmesi gerektiği yönünde hareket ediyor” ifadelerini kullandı.

Ateşkese rağmen, yılbaşından bu yana Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk havzası bölgesinde 40’tan fazla kişi öldürüldü. Uluslararası toplumun çatışmanın yeniden derinleşmesine dair endişesi giderek artıyor. Rusya sınırında uzanan Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bazı kısımları yaklaşık 7 yıldır Rusya destekli isyancıların kontrolünde bulunuyor. BM’nin tahminlerine göre hükümet güçleriyle çatışmada şu ana dek 13 binden fazla kişi öldü.

Lavrov’un dünkü açıklaması, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’un Rusya ve ABD temsilcilerinin Ukrayna’nın güneydoğusundaki durumu konuştuğunu bildirdiği bir zamanda geldi.

Reuters’ın Rus TASS haber ajansından aktardığına göre, Ryabkov, Pazartesi günkü açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’yla ilgili gerginliğin yönleri hakkında ABD ile yüksek düzeyli temaslar yürüttüğünü ve Moskova’nın Ukrayna’nın yeni yaptırımlarına karşılık verme konusunda söz vermesine rağmen Rus askerlerinin bölgeye yığılmasına ilişkin endişeleri reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya