Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li bir yetkili: İsrail Kızıldeniz’deki İran gemisini ‘misilleme olarak’ hedef aldı

ABD’li bir yetkili: İsrail Kızıldeniz’deki İran gemisini ‘misilleme olarak’ hedef aldı

Çarşamba, 7 Nisan, 2021 - 12:15
Kızıldeniz’deki İran menşeili Saviz isimli petrol gemisi (AP)

ABD’li bir yetkili, İran menşeili Saviz isimli petrol gemisinin Kızıldeniz’de gemi gövdesine yapıştırılan bir mayın ile saldırıya uğraması hakkında açıklama yaptı.

Söz konusu yetkili, İsrail’in kendi gemilerine yapılan saldırılara misilleme olarak İran gemisini hedef aldığı konusunda ABD’ye bilgi verdiğini söyledi.

New York Times gazetesine göre isminin açıklanmaması şartıyla konuşan yetkili, “İsrailliler, saldırıyı İran’ın İsrail gemilerine yaptığı önceki saldırılara misilleme olarak nitelendirdi” dedi.

ABD’li yetkili, saldırının bölgedeki ABD uçak gemisi Dwight D. Eisenhower’ın İran gemisi Saviz ile arasına biraz mesafe koymasına izin verecek şekilde ertelenmiş olabileceğini söyleyerek, “Saviz vurulduğunda Eisenhower yaklaşık 200 mil uzaktaydı” diye konuştu.

İran’ın yarı resmi Tasnim haber ajansı, dün Saviz isimli petrol gemisinin Kızıldeniz’de gemi gövdesine yapıştırılan bir mayın ile saldırıya uğradığını bildirmişti.

Habere göre, İran gemisi, korsan saldırılarına karşı ticari gemilere refakat etmekle görevli özel İran kuvvetlerini desteklemek için son birkaç yıldır Kızıldeniz’de konuşlandırılmıştı.

Tasnim başka ayrıntı vermedi ve İran’dan resmi bir teyit gelmedi.

Birkaç İran sitesinde Kızıldeniz’de hasar alan gemiden yükselen alevler ve duman görüldü ancak hasarın tam boyutu henüz netlik kazanmadı.


Editörün Seçimi

Multimedya