Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kan grubu ile Kovid-19 arasında ilişki olduğu teorisi çürütüldü

Kan grubu ile Kovid-19 arasında ilişki olduğu teorisi çürütüldü

Çarşamba, 7 Nisan, 2021 - 10:00
Reuters

Yeni bir çalışma, kan grupları ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına neden olan SARS-Cov-2 virüsü arasında herhangi bir ilişki olmadığını ortaya koydu.

Salgının ilk başladığı zamanlarda yayınlanan bazı raporlarda, kan grubu A olan kişilerin Kovid-19 ile enfeksiyona daha savunmasız, kan grubu 0 olanların savunmasının ise daha güçlü olduğu öne sürülmüştü.

Ancak ABD’in üç eyaletindeki 108 bin hasta üzerinde yapılan bir incelemede, kan grubu ile Kovid-19 enfeksiyonu riski arasında herhangi bir bağlantı bulunamadı.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nden üst düzey araştırmacı Dr. Amesh Adalja, pazartesi günü HealthDay ağında yayınlanan bir raporda salgının başlangıcından bu yana kan grubu ile enfeksiyon eğilimi arasında bağlantının olduğuna yönelik varsayımlar olduğuna dikkat çekti.

Adalja açıklamasında şu ifadeleri kulandı:

 “Bu geniş kapsamlı çalışmada, kan grubu ile enfekte olma eğilimi veya riski arasında bir bağlantı bulunamadı. Başka açıklamaların olması muhtemel.”

Çin’den gelen bir ön raporda ise kan grubunun enfekte olma riskini etkileyebileceği öne sürüldü. Araştırmalarda, bu görüşün söz konusu dönemde İtalya ve İspanya’daki hastalarda yapılan gözlemlerle desteklediği bildirildi. Danimarka ve ABD’de yapılan diğer çalışmalar ise farklı sonuçlar ortaya çıktı. ABD’nin Utah Eyaleti, Murray şehrindeki Intermountain Tıp Merkezi’ne bağlı Kalp Enstitüsü’nden Dr. Jeffrey Anderson liderliğindeki araştırmacılar Kkonuyu açıklığa kavuşturmak için Utah, Idaho ve Nevada eyaletlerinde, 24 hastane ve 215 klinikte, sağlık sigortası sisteminde yer alan on binlerce hastadan alınan verileri analiz ettiler.

Analizde yer alanların yaklaşık 11 bin 500’ü koronavirüs ile enfekte olurken, geri kalan kişilerin test sonucu negatif geldi.

Araştırmacılar, JAMA dergisinde 5 Nisan'’da yayınlanan çalışmada, kan grubunun Kovid-19 ile enfekte olma riski üzerinde önemli bir rol oynamadığını bildirdiler. New York’taki Mount Sinai Hastanesi Başhekimi olan epidemiyolog Dr. Aaron Glatt çalışmanın sonucu ile ilgili olarak şunları söyledi:

 “Her zaman kan gruplarıyla ilgili bu görüşün, tamamen dayanaksız bir iddia olduğunu söyledim. Hiçbir zaman, beli bir kan grubuna sahip kişilerin korkacağı, başka bir kan grubundakilerin güvence hissedecekleri kadar önemli bir durum gözlemlenmedi.”

Dr. Glatt, HealthDay’de yayınlanan raporda daha önceki çalışmaların sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmede “İstatistiksel olarak bağlantılı olan iki şeyi göstermek, birinin diğerine neden olduğunu kanıtlamak anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı. Kan grubu ile enfeksiyonları ilişkilendirilen çalışmaları rastgele olarak nitelendiren Glatt “Araştırmaların sonuçları çelişkiliydi. Çalışmalar rastgele yapılmış ise bu sonuçlar mantıklıdır. Ancak bunun olmaması gerekir” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya