Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Nijerya’da roket ve patlayıcıların kullanıldığı saldırının ardından bin 844 tutuklu firar etti

Nijerya’da roket ve patlayıcıların kullanıldığı saldırının ardından bin 844 tutuklu firar etti

Çarşamba, 7 Nisan, 2021 - 10:15
Nijerya'nın güneydoğusundaki Imo eyaleti hapishanesine Pazartesi günü roket ve patlayıcıların atılmasıyla polis arabaları yandı (Reuters)

Nijerya'nın güneydoğusundaki Imo eyaletinde yer alan hapishaneye yönelik, Pazartesi günü erken saatlerde silahlı kişilerin roket, patlayıcı ve makineli tüfeklerle yaptıkları saldırının ardından bin 844 tutuklu firar etti. BBC’nin haberine göre, Nijerya'nın güneydoğusundaki Owerri şehrinde bulunan hapishanenin idari binasını el yapımı patlayıcılarla patlatan saldırganlar, hapishane sahasına girdi.

Hapishane İdaresi sözcüsü Francis Enobore tarafından yapılan açıklamada, “Owerri hapishanesi, dün saat 02.15 sularında bin 844 tutukluyu zorla serbest bırakan kimliği belirsiz silahlı kişilerce saldırıya uğradı. Görgü tanıkları, kamyonetler içerisinde çok sayıda silahlı adam gördüklerini, bu adamların ana kapıyı patlatmadan önce hapishane gardiyanlarına saldırdığını bildirdi” ifadeleri kullanıldı.

Nijerya Hapishaneleri Otoritesi, BBC'ye dün sabah erken saatlerde meydana gelen saldırı ardından bin 844 tutuklunun firar ettiğini doğruladı. Nijerya polisi, saldırıdan ‘Biafra Halkı’ (Ipob) olarak adlandırılan yasaklı ve ayrılıkçı grubun sorumlu tutulduğunu bildirdi. AFP’de yer alan habere göre, grup saldırıyı üstlenmedi.

Ocak ayından bu yana Nijerya'nın güneydoğusunda bir dizi polis merkezinin bu gibi saldırılara maruz kaldığını, büyük miktarlarda mühimmatın çalındığını aktaran BBC, saldırıların sorumluluğunu hiçbir grubun üstlenmediğini aktardı. Imo eyaletindeki hapishanelerde haberleşmeden sorumlu James Madugba, hapishanenin saldırıya uğradığını doğrulayarak ‘durumun kontrol altına’ alındığını söyledi. Aynı zamanda hapishane sakinlerini ‘çalışmalarına devam etmeye’ çağırdı.

Komşu Abia eyaletindeki yetkililer ise saldırı ardından akşam 22.00 - 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirdi. Bu, ülkenin modern tarihinde bir hapishanenin hedef alındığı en büyük saldırı sayılıyor. Saldırıyı kınayan Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, olayı Imo’nun da bulunduğu Biafra’nın bağımsızlığını talep eden Ipob’u zikretmeden ‘anarşistlerin’ gerçekleştirdiği bir ‘terör saldırısı’ olarak adlandırdı.

Ipob adına konuşan Emma Powerful ise olayın hemen ardından yaptığı açıklamada saldırının Ipob ile herhangi bir bağlantısı olmadığını öne sürdü.


Editörün Seçimi

Multimedya