Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’den Kudüs'teki seçim faaliyetlerine müdahale

İsrail’den Kudüs'teki seçim faaliyetlerine müdahale

Çarşamba, 7 Nisan, 2021 - 16:00
İsrail güvenlik güçleri, Kudüs'teki Ambassador Oteli’nde seçimlere yönelik düzenlenen faaliyeti engelledi. (Wafa)

İsrail, Fetih Hareketi’nin Kudüs’teki iki adayını ve Hamas’ın Batı Şeria'da bulunan Beytüllahim'deki bir adayını tutukladı. Filistinlilerin demokrasisine yönelik bir saldırı olarak nitelediği bu adım, İsrail'in Kudüs'teki seçimleri engelleme niyetinin açık bir göstergesi sayılıyor.

Kudüs'te seçimlerle ilgili düzenlenen bir danışma toplantısına müdahale eden ve toplantıya erişimi engelleyen İsrail güçleri, Fetih Hareketi’nin Kudüs’teki ofisi müdürü Adil Ebu Zenid ve Şeyh Cerrah’taki Ambassador Oteli Müdürü Sami Ebu Deyye’yi tutukladı. Başta Fetih Hareketi adayları olmak üzere diğer birçok isme de istihbarat merkezine başvurmalarına yönelik bildiri gönderildi.

Fetih Hareketi’nin Kudüs’teki sekreteri Şadi Mutur, “Olup bitenler, İsrail’in Kudüslülerin yasama seçimlerine katılma haklarını kullanmalarını engelleyen ve Kudüs şehri üzerindeki tam kontrolünü artıran sistematik politikasının bir yansımasıdır” açıklamasında bulundu. Ayrıca Fetih üyeleri ve kadrolarının maruz kaldığı uygulamaların kendilerini Filistin egemenliğini ve Kudüs’ün siyasi ve dini kimliğini koruma mücadelesinden caydırmayacağını vurguladı.

Daha önce de Hamas'ın 'Kudüs Sözümüzdür' listesi adaylarından Hasan el-Vardiya tutuklanmıştı. Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, açıklamasında “Beytüllahim’den liste adayının İsrail işgali tarafından tutuklanması, Filistin seçim sürecine yönelik bariz bir müdahaledir. Bu, İsrail'in seçimleri sabote etmeye yönelik amansız çabalarını yansıtır” ifadelerini kullandı. Söz konusu tutuklamaların Filistinlileri seçimlere katılmaktan caydırmayacağını, aksine güçlü ve etkili katılım yönünde itici bir güç teşkil edeceğini belirten Berhum açıklamasının devamında “Halkımız, kadroları, liderleri ve grupları; tüm bu zorlukları İsrail ile bir çatışma alanı haline getirmeye itiliyor” dedi. Uluslararası toplumu ve kurumları seçim sürecini korumaya, İsrail'in tüm suiistimallerine ve ihlallerine son vermek için derhal harekete geçmeye çağırdı.

Nitekim bu yaşananlar, Filistinlilerin şehirdeki seçimlerin önleneceği yönündeki endişelerini artırdı. Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Kudüslülerin Ambassador Oteli’nde yasama seçimlerine dair istişare toplantısı gerçekleştirmesinin engellenmesi, birçok katılımcının tutuklanması ve bazılarına istihbarat huzuruna çıkma talepleri gönderilmesinin işgal gücünün Kudüs'ün seçimlere katılımı yönündeki tehlikeli tutumunun bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Filistin demokrasisine yönelik bu saldırganlık, iki taraf arasında imzalanan bağlayıcı anlaşmaların, bu metinlerde Kudüs'ün seçimlere katılımına dair açıkça ifade edilenlerin (seçim mekanizmaları, katılımın sağlanacağı adresler ve sandıkların yeri) ihlalidir. Aynı zamanda Filistin liderliğinin Kudüs'ün seçimlere katılımı meselesi de dahil olmak üzere imzalanan tüm anlaşmalara bağlılığını teyit eden İsrail tarafından aldığı resmi mesajın içeriğinden de geri adım atmadır. Hazırlık toplantısı yapılmasına müsamaha göstermeyen İşgal yetkilileri, öyleyse işgal altındaki Kudüs'te tam bir seçim kampanyası, adaylık ve oylama konusunda nasıl uyum sağladı? Nitekim bu, Kudüs ve Kudüslülerin seçimlere katılımı konusunda gelecekte bir çatışma ile karşı karşıya olduğumuz anlamına geliyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya