Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan, Suriye ile iki ülkenin deniz sınırı sorunu hakkında iletişim kurmaya hazırlanıyor

Lübnan, Suriye ile iki ülkenin deniz sınırı sorunu hakkında iletişim kurmaya hazırlanıyor

Perşembe, 8 Nisan, 2021 - 09:15

Lübnan hükümeti, 2010 yılından bu yana defalarca bildirdiği kuzey deniz sınırı alanı hakkındaki Beyrut’un pozisyonunu bir kez daha belirtmek için Suriyeli yetkililer ile iletişim kurmaya hazırlanıyor.

Deniz sınırları konusu, daha önce Birleşmiş Milletler’de (BM) ele alınmıştı. Ancak yetkililer, iki ülke arasındaki sınır anlaşmazlığını ekonomik düzeyde ele almıştı. İki tarafın siyasi düzeyde onayladığı deniz sınırı sorununda Lübnan’ın deniz alanı 750 kilometrelik bir alanı kaplarken Suriye deniz alanı hakkında hükümete bilimsel bir açıklama yapıldı.

Lübnan karasuları ile ilgili gelişmelerin takibi ve Suriye ile deniz sınırlarının belirlenmesi hakkında dün Lübnan Savunma Bakanlığı'nda bir toplantı yapıldı. Toplantıya Lübnan Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Zeyna Akar, Dışişleri Bakanı Şerbel Vehbe ve Enerji ve Su Bakanı Raymond Gacar katıldı.

Toplantıda Lübnan’ın deniz sınırı hakkında bir sunum yapıldı ve Lübnanlı yetkililerin konu hakkında medyada resmi yollar ile yayınlanan belgelerin paylaşılmasına karar verildi. Lübnan’ın, ülke sınırları, suları ve doğal kaynakları üzerindeki haklarını ihmal etmediği açıklaması yapılırken, toplantı, Lübnan’ın konu hakkındaki pozisyonunu onaylamak için Suriyeli yetkililer ile bir iletişim kurmasının başlangıcı olarak kabul edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya