Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan BMGK’ya çağrı: İsrail’in saldırganlığını engellemek için acil ve kararlı tedbirler alın

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan BMGK’ya çağrı: İsrail’in saldırganlığını engellemek için acil ve kararlı tedbirler alın

Şam, BMGK’dan Tel Aviv’in ‘ihlallerine son vermesini’ talep etti
Cuma, 9 Nisan, 2021 - 09:30
Suriye rejimi Başkanı Beşşar Esed (AP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) dün sabah yaptığı açıklamada, İsrail’in Çarşamba gecesi Şam yakınlarındaki askeri mevzilere düzenlediği bombardıman sonucu İran yanlısı 3 savaşçının öldürüldüğünü bildirdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA bir askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, gece yarısından sonra İsrail bombardımanının dört milisin yaralanmasına ve bölgede alt yapının zarar görmesine neden olduğunu kaydetti. Haberde, “Suriye hava savunması, Şam’ın çevresindeki bazı noktaları hedef alan İsrail füzelerini karşıladı ve çoğunu düşürdü” ifadelerini kullandı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, bu gelişmenin ardından yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) “İsrail’in Suriye toprakları üzerindeki saldırılarının tekrarlanmasını engellemek için acil ve kararlı tedbirler almaya” çağırdı. Bakanlık, BMGK’dan “İsrail'i, Çatışmasızlık Anlaşması ile ilgili kararlarına saygı duymaya zorlamasını ve onu uyguladığı terörden, Suriye ve Filistin halklarına karşı işlediği suçlardan ve terör örgütlerine sürekli desteğinden sorumlu tutmasını” talep etti.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“İsrail’in tehlikeli saldırgan yaklaşımını sürdürmesi, özellikle ABD yönetiminin ona verdiği sınırsız ve sürekli destek ile BMGK’da ABD ve malum ülkelerin ona sağladığı hesap verebilirlikten muafiyet olmasaydı, söz konusu olamazdı. ABD uluslararası barış ve güvenliğin korunmasını sağlamakla görevli ülkelerden biri olmanın artık yasal veya ahlaki gerekçesine sahip değil. ABD’nin bölgedeki saldırgan politikaları, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden risk yapıcıların ve tüccarlarının ayrılmaz bir parçası haline geldiğini açıkça teyit ediyor. İsrail işgal yetkilileri dün gece yarısından sonra Lübnan toprakları üzerinden Şam çevresini hedef alan art arda füze dalgaları göndererek Suriye topraklarına saldırdı.”

Suriye’nin halen uluslararası meşruiyete ve BMGK’ya güvendiği ifade edilen açıklamada, BMGK’nın, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak başta olmak üzere BM Sözleşmesi kapsamındaki sorumluluklarını üstlenmesi ve bu İsrail saldırılarının tekrarlanmasını önlemek için kararlı ve acil önlemler alması gerektiği vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya