Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Kırım’da HTŞ tarafından düzenlenmesi planlanan terör saldırısının engellendiğini duyurdu

Rusya, Kırım’da HTŞ tarafından düzenlenmesi planlanan terör saldırısının engellendiğini duyurdu

Cuma, 9 Nisan, 2021 - 12:15
Kırım’daki bir Rus askeri (Arşiv-Reuters)

Rusya güvenlik güçleri bugün Kırım’ın başkenti Simferopol’de bir eğitim kurumunu hedef alan terör saldırısının engellendiğini bildirerek, saldırının arkasında olduğu iddia edilen terör örgütü Heyet Tahrir'uş Şam’ın (HTŞ) iki üyesinin ise yakalandığını duyurdu.

Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) tarafından yapılan açıklamada, “Rusya'da faaliyetleri yasaklanan HTŞ uluslararası terör örgütünün destekçileri olan, Simferopol kentindeki eğitim kurumlarından birinde el yapımı patlayıcı kullanarak saldırı düzenleme hazırlığı yapan 1992 ve 1999 doğumlu iki Rusya vatandaşı gözaltına alındı” ifadeleri kullanıldı. FSB, iki teröristin saldırıyı gerçekleştirdikten sonra terör örgütüne katılmak üzere Ukrayna ve Türkiye üzerinden Suriye'ye gitmeyi planladığının tespit edildiğini belirtti.

Açıklamada, bahsi geçen şahısların el yapımı bombayla Simferopol’daki bir eğitim kurumuna silahlı saldırı planladıkları kaydedildi.

Güvenlik güçleri, teröristlere ait el yapımı patlayıcı üretim malzemelerine el koyulduğunu açıklayarak, teröristlerin planlanan saldırılar hakkında terör örgütünün emirleriyle yaptıkları yazılı ve sözlü mesajlaşmaların, şahısların HTŞ propagandasında ve finansmanında yer aldıklarını doğrulayan belgelerin ele geçirildiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya