Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Gıda ve İlaç Dairesi: Johnson & Johnson aşısı ile kan pıhtılaşması arasında bir bağlantı tespit edemedik

ABD Gıda ve İlaç Dairesi: Johnson & Johnson aşısı ile kan pıhtılaşması arasında bir bağlantı tespit edemedik

Cumartesi, 10 Nisan, 2021 - 14:15
Bir doz Johnson & Johnson aşısı (AP)

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, ABD merkezli Johnson & Johnson ilaç şirketi tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşı ile kan pıhtılaşması arasında henüz bir bağlantı tespit edilemediğini açıkladı. Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Johnson & Johnson aşısının uygulandığı 4 kişide kan pıhtılaşması yan etkisinin görülmesinin ardından soruşturma başlatmıştı.

AFP’nin aktardığına göre ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), konuya ilişkin açıklamasında, “Şimdilik aşı ile kan pıhtılaşması arasında bir bağlantı tespit edemedik. Bu vakalarla ilgili araştırma ve değerlendirmelerimize devam ediyoruz. ABD’de az sayıda kişi Johnson & Johnson aşısını kullandıktan sonra kan pıhtısı ve kandaki trombosit değerinin düşmesi sorunuyla karşılaştı. Her iki durumunda farklı nedenleri olabilir. Kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Avrupa İlaç Ajansı’ndan dün (Cuma) yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Johnson & Johnson aşısı yapıldıktan sonra, dört kan pıhtılaşması vakasının belirlenmesinin ardından inceleme başlatıldı. Avrupa İlaç Ajansı Güvenlik Komitesi, kan pıhtılaşması vakalarının aşının kullanımından sonra gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için raporları incelemeye başladı. ABD'de üç kan pıhtılaşması vakası kaydedildi, dördüncü vakaya ise klinik deneyler sırasında rastlandı.”

Avrupa Birliği (AB) ABD merkezli Johnson & Johnson ilaç şirketi tarafından geliştirilen aşının kullanımına izin verdi, ancak henüz tam anlamıyla kullanmaya başlamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya