Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Etiyopya’dan Mısır ve Sudan'a barajı doldurmadan önce veri alışverişi yapacak uzmanları tayin etme çağrısı

Etiyopya’dan Mısır ve Sudan'a barajı doldurmadan önce veri alışverişi yapacak uzmanları tayin etme çağrısı

Cumartesi, 10 Nisan, 2021 - 14:00
Nahda (Rönesans/Hedasi) Barajı (DPA)

Etiyopya Su, Sulama ve Enerji Bakanı Sileshi Bekele, Mısır ve Sudan'ı, Etiyopya'da yağışlı mevsimde Nahda (Rönesans/Hedasi) Barajı'nın ikinci dolum işlemine başlamadan önce veri alışverişi yapmak amacıyla baraj görevlilerini tayin etmeye çağırdı.

Etiyopya’nın çağrısı, Bakan Bekele’nin bugün (Cumartesi) Facebook hesabında yayınlanan açıklamasında geldi.

Alman haber ajansı DPA’ya göre Bekele, Mısır ve Sudan Sulama Bakanları’na yazdığı mesajlarda, Temmuz ayından Ağustos’a kadar sürecek barajın ikinci dolumu ile ilgili üç ülke arasında veri alışverişinde bulunmak amacıyla iki ülkeye koordinatörlerini belirleyerek  baraj işletmecileri ile iletişime geçmeleri çağrısında bulundu. 

Bakan Bekele açıklamasında, koordinatörlerin atanmasının, Afrika Birliği (AfB) himayesinde Nahda Barajı müzakereleri sonuçlanıncaya kadar üç taraf arasında bilgi alışverişi ve güven artırıcı önlemler için uygun düzenlemelerin yapılmasını hızlandıracağını belirtti.

Etiyopya'nın çağrısı, Kongo'nun başkenti Kinşasa'nın ev sahipliğinde üç ülke arasında barajı doldurma krizine ilişkin bir anlaşmaya varmak amacıyla bir dizi müzakerenin başarısız olmasından günler sonra geldi.

Mısır ve Sudan, barajın doldurulması ve işletilmesine ilişkin yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma imzalamakta ısrar ederken, Etiyopya bu durumu reddediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya